Granada Gezi Notları

Granada, İspanya’nın güneyinde, Andalucia’nın incilerinden biri, Endülüs Emevileri’nden kalma eserlerle dolu bir yer. Turistleri buraya çeken asıl şey muhteşem bir mimariye sahip UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan, İslam dönemi eserlerinin en güzellerinden biri olan Elhamra Sarayı. Oldukça iyi bir konumda korunmuş olduğu için son derece estetik bir yer. Granada gezi notları yazımızda Elhramra Sarayı’nın yanı sıra daha pek çok noktayı sizler için derledik. 

Granada Gezi Notları Deyince İlk Akla Gelen: Elhamra Sarayı

Granada Gezi Notları Elhamra

Her gün yüzlerce, hatta binlerce turist tarafından ziyaret edildiği için bilet kuyruklarından kaçınmanızı, biletini önceden online olarak almanızı tavsiye ederim. Online aldığınız bileti saray girişindeki makinalardan bastırabiliyorsunuz. Bu işlem için satın alma işlemini yaptığınız kredi kartınızın yanınızda olması gerekiyor. Sarayın tamamını gezmek en az 3 saatinizi alacaktır. Dikkat etmeniz gereken şey Nasrid Palace adlı kısım. Buraya biletinizin üzerinde yer alan saatte gitmeniz gerekiyor, aksi taktirde şansınızı kaybediyorsunuz. Zira her 30 dk’da sadece 300 kişinin buraya girişine izin veriliyor. Planlamanızı iyi bir şekilde yaptıktan sonra sizi saray içinde uzun yürüyüşler, çeşit çeşit ağaçlar, su kanalları, havuzların huzuru, inanılmaz taş işçiliği ile süslenmiş yapılar ve kuşların cıvıltıları bekliyor olacak. Elhamra Sarayı tarihi yollarında gezerken geçmişte buradaki yaşamın nasıl olduğunu düşünüp hayallere dalın…..

Elhamra Sarayı’na karşıdan bakmak, Sierra Nevada dağlarının önünde nasıl görkemle durduğunu görmek, özellikle de gece aydınlatılmış halini izlemek için en güzel yer ise Mirador de San Nicolas. Albayzin mahallesinde yer alan bu manzara noktasına bol merdivenli bir tepeyi tırmanarak veya taşıtla çıkabilirsiniz. Önerim yürüyerek çıkmanız ve güzel manzaralı sevimli cafelerden birinde mola vermeniz, üstelik bu cafelerde nargile bile içebilirsiniz. Bir zamanlar Mağribilerin mahallesi olan Albayzin şimdilerde ise sanatçıların ve hippilerin doldurduğu bir yer haline gelmiş. Granada’nın en eski mahallesi olan Albayzin aynı zamanda UNESCO Dünya Miraslarından biri. Şehrin güzel manzaralı diğer noktaları ise Mirador de San Cristobal ve Mirador de Morayma.

Granada Gezi Notları 2: Sacromonte

Granada Gezi Notları Sacromonte

Bir başka sevimli mahalle ise Sacromonte. Hem Elhamra Sarayı hem de Darro Nehri manzarası ile kutsanmış bu mahalle de yokuşlu sokaklardan oluşuyor. Bu mahallede çingene halkların uzun süre boyunca yaşadığı mağara evler var. Günümüzde bu evler cafelere dönüştürülmüş durumda. Burada yaşamış insanların hayatları hakkında bilgi almak isterseniz Museo Sacramento’yu gezebilirsiniz. Sacramento bölgesinin güzel yanlarından biri de flamenko şovlarının çoğunun burada yapılması. Ne de olsa Andalucia’ya gelip de flamenko izlemeden dönmek olmaz.

Granada Gezi Notlar 3: Granada Katedrali

Şehrin önemli yapılarından bir başkası 1521 yılında inşa edilen Granada Katedrali. Eski bir Nasrid camisinin üzerine yapılan bu katedralin inşaatının tamamlanması 180 yıl sürmüş!! Katedralin hemen yanındaki Alcaiceria’da hediyelik eşyalarla dolu bir pazar yeri var. Hareketli ve eğlenceli bir yer. Teksitil ürünlerinden el yapımı hediyelik eşyalara, lambalardan ev dekorasyon malzemelerine kadar pek çok şey satılıyor.

Bu kadar tarih dolu bir şehirde modern bir şeyler de yapmak isterseniz Bilim Parkı’na  (Parque de las Ciencias) gidebilirsiniz. Özellikle çocuklu aileleri son derece mutlu edecek bu parkta planetaryumdan kelebek parkına kadar pek çok bölüm var. Çocukları en çok sevindirecek yer ise çeşitli deneylerin yapılabildiği keşif odası.

Tarihi yapıları, Arnavut kaldırımlı sokaklarla dolu mahalleleri, daracık sokakları iyi, hoş ama benim için Granada’nın en güzel yanı tapasları. İspanyol mezesi de diyebileceğimiz tapaslar genellikle barlarda biranın yanında geliyor. Ama öyle bizde servis edilen salatalık turşusu, fıstık gibi atıştırmalıklar değil; karidesler, kalamalarlar, isli balıklar, kurutulmuş etler… bin bir türlü tapas yiyebiliyorsunuz. Bu sebeple Granada’da yapılacak en eğlenceli aktivitelerden biri bardan bara gisip efsane tapasları tatmak… Şimdiden afiyet olsun..

İspanya’dan Uruguay’a! Montevideo’da yapılacak 11 şey burada!

Önceki YazıSonraki Yazı