Sakal Bakımı Nasıl Yapılır?

Sakal Bakımı

Kadınlar için saç ve cilt bakımı ne kadar önemliyse erkekler için de sakal bakımının en az o kadar önemli olduğunu unutmamak gerek. Sakal bakımı, bir erkeğin bakım rutinin en önemli parçalarından biri olmakla birlikte, ufak tüyolar ve pratik ipuçları ile çok basit ve keyifli hale getirilebilecek bir süreçtir. Sizin için hazırladığımız “Sakal bakımı nasıl yapılır?” listesi sayesinde bakımlı, estetik ve karizmatik sakallara sahip olmanız an meselesi.

Sakal Bakımı Hakkında Bilmeniz Gerekenler

İster kısa ister uzun sakal bakımı olsun; sakalınızı istediğiniz forma ve görüntüye sokabilmek için her şeyden önce sabırlı olmanız gerekiyor. Sakalınızı uzatmaya başladığınız ilk dönemde şekil verme ya da kısaltma arzunuza karşı gelebiliyor olmanız çok önemli. Muntazam bir sakal görünümü için sakal uzatmaya başladığınız andan itibaren en az 4-6 hafta boyunca sakalınıza dokunmamanız gerekiyor. Bazı sakal kılları daha hızlı, bazıları da daha yavaş çıkacağı için organik olarak uzamasına izin verdiğiniz zaman herhangi bir eşitsizlik olmasını engellemiş olursunuz.

Sakal Bakımı

Bununla birlikte doğal olarak uzayan sakallarınızı şekillendirmek, dilediğiniz tarzı, uzunluğu ve kalınlığı vermek çok daha kolay olacaktır. Bu şekilde sakalınızı surat formunuza göre yönlendirebilir, natürel bir görünüm yakalayabilirsiniz. Şu benzetme aklınızdan çıkmasın: Doğadaki her vahşi hayvan için olduğu gibi, sakalınız da içinde bulunduğu ortam ile birebir uyumlu olmalı.

Sakal Bakımı Nasıl Olmalı?

Sakal Bakımı

Söz konusu sakal bakımı olduğu zaman izleyeceğiniz birkaç önemli yöntem ile her daim bakımlı ve düzgün sakallara sahip olmanız mümkün. İşte o yöntemler arasından kulağınıza küpe olması gerekenler:

Sakalınızı ne zaman ve nasıl kesmeniz gerektiğini bilin.

Sakalı zamanında ve doğru şekilde budamak, sakal bakımındaki en önemli noktalardan bir tanesidir. Eğer sakalınızı kendiniz kesmeyi ve kısaltmayı planlıyorsanız, kaliteli ve ömürlük bir sakal makasına yatırım yapmanız gerekir. Yine güvenilir bir markaya ait bir tıraş makinesi de etkili sakal bakımının diğer olmazsa olmazlarından. Öte yandan eğer sakalınızı düzgün tutmak için kendinizi daha profesyonel ellere emanet etmek istiyorsanız da herhangi bir berberde karar kılmadan önce olabildiğince kapsamlı bir araştırma yapmalı ve çevrenizden tavsiye almalısınız.

Sakal bakım yağını hafife almayın.

Sakal Bakımı

Bakımlı ve güçlü bir sakal için kullanımı asla atlanmaması gereken bir bakım malzemesi varsa o da sakal yağıdır. Sakal bakım yağı, kıl köklerine nüfuz ederek daha güçlü ve sağlıklı sakalların çıkmasına yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda şekillendirmek istediğiniz zaman sakallarınızın çok daha uysal bir biçimde söz dinlemesine vesile olur. Düzenli olarak sakal bakım yağı ile beslenen kıllar, kesim ve şekillendirme zamanı geldiği zaman hiçbir zorluk çıkarmadan istenen tarzın oluşturulmasını sağlar. Daha yumuşak ve parlak sakallar da cabası!

Sakalınızı “eğitin”.

Elbette düzenli olarak sakallarınızı kesmek ve kısaltmak, dilediğiniz sakal şeklinin korunmasına yardımcı olacaktır, ancak günlük olarak uygulayacağınız sakal bakımı da bu noktada size katkı sağlayacak olan bir diğer etmen. Kaliteli bir sakal tarağı ile günlük olarak sakallarınızı aşağıya doğru taramanız, inatçı kılların çözülmesine ve yumuşamasına yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda dilediğiniz yönde uzamalarına da vesile olur.

Hangi ürünleri, hangi sırayla kullanmanız gerektiğini bilin.

Sakal Bakımı

Tıpkı saçlarınız gibi, sakallarınız da kendine has bakım ürünlerine ve bakım rutinlerine ihtiyaç duyarlar. Çoğu erkek sakallarını yıkamaz, yıkadığı zaman da yüzü için kullandığı sert sabunları tercih eder, oysa bu sağlıklı sakallar için pek de doğru bir yaklaşım değildir. Bakımlı sakallar için sakallarınızı önce sakal bakım şampuanı ile yıkamalı, ardından sakal bakım kremi ile nemlendirmelisiniz. Anti-alerjik özelliği olan, tercihen organik içerikli sakal bakım ürünlerini tercih etmenizde fayda var.

Bıyığınıza ayrıca özen göstermeyi unutmayın.

Şık ve karizmatik bir sakal uzatmak, aynı zamanda dolaylı olarak bakımlı bir bıyık bırakmak anlamına da geliyor. Düzgün bir bıyık bakımı için de yine kaliteli bir markaya ait bıyık makası, bıyık tarağı ve bıyık ağdası gibi bakım ürünleri edinmenizde fayda olacaktır. Eğer bıyık ve sakal bakımı için ihtiyacınız olan tüm malzemeleri barındıran bir set arıyorsanız, A’dan Z’ye her ürünü içeren bir sakal bakım seti de temin edebilirsiniz.

Beslenmenize ve yaşam tarzınıza dikkat edin.

Elbette sakal bakımı yalnızca sakalınıza fiziksel olarak sürdüğünüz kremler ya da onu kesmek için kullandığınız ekipmanlar ile bitmiyor. Sakalınıza dışarıdan ettiğiniz müdahale kadar önemli olan bir diğer etmen de tabiri caizse “içiniz”. Nasıl beslendiğiniz, ne tür vitamin ve mineral takviyeleri yaptığınız, ne kadar uyuduğunuz ve genel olarak yaşam tarzınız da sakalınızın kalitesini ve sağlığını etkileyen faktörlerden. Yetersiz uykuya maruz kalmanız, protein ve B vitamini eksikliği yaşamanız ya da aşırı stres ile karşı karşıya kalmanız, sakalınızın daha seyrek ve zayıf çıkmasına yol açabileceğini gibi dökülmesine de sebebiyet verebilir. Bu yüzden de her şeyde olduğu gibi sakal bakımı esnasında da kaliteli ve sağlıklı bir yaşam tarzı sürdürmenin önemi büyük.

Sakal Bakımı

Şimdi de sıra erkekler için cilt bakım önerilerimizde!

Önceki YazıSonraki Yazı