Yüz Maskesi

Yüz Maskesi

Pek çok güzellik uzmanı, “Tek bir yüz bakım ürünü seçmek zorunda kalsaydınız, hangisini seçerdiniz?” sorusuna gözü kapalı yüz maskesi cevabını veriyor. Bir yandan evde spa deneyimi yaratmanın en keyifli yollarından biri olan yüz maskeleri, diğer yandan size evde dilediğiniz işi yapabilmeniz için fazladan bir 20-30 dakika kazandırma avantajına sahip. Hazır olarak satın alabileceğiniz yüz maskesi ürünleri olduğu gibi evinizin konforunda elinizdeki malzemelerle hazırlayabileceğiniz yüzde yüz organik maskeler de var. Cildinizi anında canlandırılımış, arındırılmış ve pürüzsüz hissettiren yüz maskesi çeşitleri ise saymakla bitmiyor. Yüz maskesi hakkında bilmeniz gereken her şeyi bu yazımızda derledik.

Yüz Maskesi Çeşitleri Neler?

İşin aslına bakarsanız pek çok farklı şekilde kullanılan ve ciltte birbirinden farklı etkiler yaratan maskeler ile karşılaşmanız mümkün. Gelin, bu maske çeşitlerine birlikte bakalım.

Yüz Maskesi

Soyulabilen (Peel-Off) Maskeler

Özellikle kil maskesi ile kıyasladığınızda çıkartması çok kolay olan, soyulabilen yüz maskesi çeşitleri, tek seferde yüzünüzden temizleyebileceğiniz cinsten. Her ne kadar her cilt türüne uygun peel-off maskeler bulmak mümkün olsa da aşırı hassas bir deriye sahip olanların bu maskeleri kullanmaması tavsiye ediliyor.

Yüz Maskesi

Kil, Kömür & Çamur Maskeleri

Eğer yüzünüze adeta “detoks” yapacak bir yüz maskesi arıyorsanız, tam olarak böyle bir ürüne ihtiyacınız var demektir. Cildinizdeki kusurları ortadan kaldıran, yüzünüzdeki kiri absorbe eden ve gözeneklerinizi sıkılaştıran kil maskeleri, aynı zamanda yağlı ciltler için de birebir.

Yüz Maskesi

Kağıt Maskeler

Kore menşeili yüz bakım fenomeni kağıt maskeler, özellikle son dönemde popülerliğini artırmış durumda. Bu popülerliğin sebebini anlamak ise hiç zor değil: Yüzünüze gerçek bir “maske” gibi yapışan ve tek hamlede çıkabilen kağıt maskeler, özellikle nem ihtiyacı duyan ciltler için kurtarıcı niteliğinde.

Yüz Maskesi

Gece Maskeleri

Uyku maskesi” ismiyle de piyasada karşılaşabileceğiniz gece maskeleri, yüzünüzün bakıma en fazla ihtiyaç duyduğu dönem olan gece boyunca cildinize gerekli mineral ve vitaminleri sağlayarak tabiri caizse sizi adeta uykunuzda güzelleştirir. Bu tür maskeler genellikle gündelik kullanıma da uygundur.

Yüz Maskesi

Göz Maskeleri

Genellikle ay-şekilli parçalar halinde satılan göz maskeleri, özellikle göz altı torbaları, göz altı şişlikleri ve göz çevresi morlukları için birebir. Göz maskesi kullanmadan önce onu buzdolabında soğutmanızda ve maskeyi göz altınızda 15 dakikadan daha fazla tutmamanızda fayda var.

Yüz Maskesi

Bal Temelli Yüz Maskeleri

Her ne kadar sürmesi ve çıkarması en uğraştırıcı yüz maskelerinden biri olsa da ballı yüz maskelerinin cildinize sağladığı katkıyı göz ardı etmek imkansız. Hassas ciltleri koruyan, aknelere sebep olan bakterileri öldüren ve cildi nemlendiren özellikleri ile her kadının bakım ürünleri arasında bulunması gereken bir maske bu.

Yüz Maskesi

Sprey Yüz Maskeleri

Yüz maskesi piyasasında yeni yeni yayılmaya başlayan sprey maskeler, diğer yüz maskelerinin aksine 15 saniyelik bir kürden oluşuyor. İşin aslı konsantre  ve sıkıştırılmış bir yapıya sahip oldukları için sprey yüz maskelerinin işe yaraması için 15 saniyeden fazlasına da ihtiyacınız yok.

Yüz Maskesi Kullanırken Nelere Dikkat Etmeli?

  • Maskeyi uygulamadan önce mutlaka yüzünüzü yıkayarak sabunla ya da yüz temizleyicisi ile temizleyin.
  • Gece maskeleri hariç, hiçbir maskeyi haftada 2-3 seferden daha fazla uygulamayın.
  • Kil maskelerini ve soyulabilen maskeleri kullanım talimatlarında belirtilen süreden daha uzun süre tutmamaya gayret edin.
  • Soyulabilen maskeyi kaşlarınıza uygulamamaya özen gösterin.
  • Maske uygulamanız bittikten sonra mutlaka cildinize nemlendirici krem sürün.

Yüz Maskesi Nasıl Yapılır

Evde Yüz Maskesi Nasıl Yapılır?

Hazır olarak satın alabileceğiniz yüz maskelerinin yanı sıra evde hazırlayabileceğiniz ve en az piyasadakiler kadar etkili yüz maskeleri de var. Evde yüz maskesi yapmak için tabii ki öncesinde hangi cilt tipine sahip olduğunuzu tespit etmeli, o cilt türüne uygun maske içeriğini araştırmalı ve tarifiniz için ihtiyacınız olacak malzemeleri temin etmelisiniz. En etkili ve en kolay yüz maskesi tariflerinden bazıları şöyle:

Yüz Maskesi

Kakaolu Nemlendirici Yüz Maskesi

Küçük bir kapta çeyrek avodakoyu ezin. Üstüne bir kaşık bal ve bir kaşık kakao ekleyerek karışımı ezme haline getirin. Kuru ve temiz cildinize uygulayarak 10 dakika kadar bekletin. Son olarak maskeyi ılık su ile yüzünüzden silerek cildinize nemlendirici krem uygulayın.

Yüz Maskesi

Ballı Besleyici Maske

Hakiki papatya çayı demleyerek çayın tamamen soğumasını bekleyin. Küçük bir kapta bir yemek kaşığı bal ile bir çay kaşığı kuru mayayı karıştırdıktan sonra yoğun, kremsi bir kıvam elde edene kadar papatya çayını ekleyerek karıştırın. Maskeyi ince bir katman olarak yüzünüze uygulayarak 20 dakika bekletin.

Yüz Maskesi

Muzlu Organik Yüz Maskesi

Yarım muzu bir kapta ezerek üzerine bir kaşık portakal suyu ve bir kaşık bal ekleyin. Maskenin içerisinde topakların kalması çok normal; bu hali ile maskeyi yüzünüze uygulayarak 15 dakika bekletin. Ilık su ile temizlediğiniz yüzünüze nemlendirici sürmeyi unutmayın.

Yüz Maskesi

Kahvaltı Maskesi

Bir adet yumurta sarısını, bir kaşık balı ve bir kaşık zeytinyağını yarım kase yulaf ezmesine katın. İyice karıştırdığınız karışımınızı olduğu gibi yüzünüze uygulayın ve 15-20 dakika kadar bekletin. Olabildiğince soğuk su ile durulamaya çalışın; zira ılık su, yulaf ezmesinin yumuşamasına ve dağılmasına yol açabilir.

Yüz Maskesi

Papaya Maskesi

Yarım kase edecek kadar papayayı ezerek üzerine iki yemek kaşığı bal ekleyin. Karışımı yüzünüze eşit şekilde uyguladıktan sonra 15-20 dakika kadar bekletin. Bu tarif, özellikle yüzünde güneş lekeleri ve düzensiz cilt tonu olanlar için birebir bir yüz maskesi tarifi.

Yüz Maskesi Kullanmanın Avantajları Nelerdir?

  • Düzenli aralıklarla yüz maskesi kullanarak cildinizin ihtiyaç duyduğu C vitaminini sağlayarak sönük yüz tonunuza elveda diyebilirsiniz.
  • Yaş aldıkça cidliniz esnekliğini kaybederek daha az yağ üretir. Besleyici bir maske kullanarak cildinizin esnekliğinin artmasına vesile olabilirsiniz.
  • Özellikle yağlı ve lekeli bir yüze sahipseniz aknelerinizden, siyah noktalarınızdan ve sivilcelerinizden kurtulmak için düzenli olarak yüz maskesi uygulaması yapabilirsiniz.
  • Düzenli yüz maskesi kullanımında cildinizin mevsimsel değişikliklere daha kolay adapte olmasını sağlayabilirsiniz.
  • Karma yapıda ciltler için tasarlanan yüz maskelerine başvurarak tek seferde birden fazla cilt sorununa çözüm bulabilirsiniz.

Kışa özel cilt bakım rehberimiz için tıklayın!

Önceki YazıSonraki Yazı