Lüks Araba Modelleri

Lüks Arabalar

Dünyanın en lüks araba modelleri; fiyat, model ve performans açısından eşi benzeri olmayan arabalardır. Kişisel olarak kullanılanların yanı sıra yarış otosu olarak kullanılan markalar da mevcut.

Ne var ki, bu listede BMW, Mercedes, hatta Tesla yer alamadı çünkü lüks araba kavramı aslında bir marka altında çıkan bütün modelleri kapsıyor. Bazı modelleri lüks olan markalar ise aradığımız “pahalılıkta” değil.

Dünyanın en lüks arabaları ve fiyatları hakkında bilgi edinmek için listemize göz atın.

1.Bugatti

Bugatti

Fransa’da 1909 yılında kurulan Bugatti 2. Dünya Savaşı’na kadar dünyanın en prestijli otomobillerinden bazılarını üretmiş ama daha sonra iflası yaşamış. 1998’de isim haklarını Volkswagen grubu almış. Bundan sonra ilk üretilen model Bugatti Veyron. Bu araba 407 km/s son hıza ulaşabiliyor ve 4 milyon Euro’luk fiyatıyla dünyanın en pahalı otomobilleri listemizde yerini alıyor.

2.Bentley

Bentley

İngiliz lüks otomobil üreticisi Bentley, 18 Ocak 1919’da kuruldu. İşe, uçak motoru üreterek başladı ama 1931 yılında Rolls-Royce tarafından satın alınınca lüks araba üretimine geçti. 1998 yılında ise Volkswagen’e satıldı ve 2005 yılında 3654’ü ABD’de olmak üzere dünya çapında 8627 araç sattı. Bu arabaların Le Mans yarışlarında da 6 birinciliği var. Fiyatları 540 bin dolar ile 4 buçuk milyon dolar arasında.

3.Rolls-Royce

Rolls Royce

İngiliz asıllı Rolls-Royce ilk arabasını 1904’te yaptı. Uçak motoru da yapan marka, 1971 yılında iflas etti ve havacılık bölümünü İngiliz hükümeti satın aldı. Otomobil üreten bölümü ise 1998 yılında kurulmuştur ve BMW kontrolündedir. Dünyanın en lüks arabaları listemizdeki en “ekonomik” isimlerden biri. 300.000-450.000 dolar arasında fiyatlara bu arabalara sahip olmak mümkün.

4.Ferrari

Ferrari

Ferrari, İtalya’da kurulan bir lüks spor otomobil üreticisidir. 1929’de Alfa Romeo’nun yarış takımı olarak kurulmuş, 1947’de ise yarış pistlerinin dışında da üretime başlamış. Kurucusu Enzo Ferrari ile özdeşleşmiştir. 1963’te hisselerin yarısı Fiat’a satıldı, günümüze ise %90’ı Fiat’a ait. Modeller, 242 bin dolardan 1,5 milyon dolara kadar fiyat yelpazesinde sunuluyor.

5.Lamborghini

Lamborghini

Dünyanın en lüks arabaları arasındaki İtalyanlardan biri olan Lamborghini, 1963 yılında Ferrucio Lamborghini tarafından Bologna ve Modena arasındaki küçük bir köy olan Santa Agata’da kuruldu. Şirketin merkezi ve fabrikası hala orada. Diğer markalarla benzer şekilde bir iflas dönemi yaşadı. 1978 yılında Chrysler’e, 1994’te Crysler tarafından Megatech’e satıldı, son olarak 1997 yılında Audi’ye satıldı. Fiyatları 200 bin dolar ile 530 bin dolar arasında değişiyor.

6.Porsche

Porsche

Dünyanın en lüks arabaları içindeki Alman devi Porsche, 1931 yılında Stuttgart’ta kuruldu. Günümüzde Volkswagen grubun sahip olduğu Porsche, bu marka ile çok daha önceden iş birliği yapmış zaten: İlk Volkswagen Beetle’ı Ferdinand Porsche tasarlamış. Fiyatlarda iki haneli rakamlara geçebiliriz. Yeni modelleri 47 bin dolar ile 90 bin dolar arasında değişiyor.

7.Aston Martin

Aston Martin

İngiliz otomobil üreticisi Aston Martin, 1913 yılında kuruldu ve ilk otomobilini 1914 yılında piyasaya sürdü. Aston Martin otomobilleri tamamen el yapımıdır. Hatta en son parçayı monte eden işçinin adı otomobile yazılır. Plastik madde kullanılmaz ve küllükten havalandırma ızgaralarına kadar her şey alüminyumdan yapılır. 1947’de David Brown Engineering tarafından satın alınan marka, 2007 yılında da Ford tarafından bir yatırım grubuna satıldı. Ortalama 200-300 bin dolara bir Aston Martin sahibi olabilirsiniz.

8.Maserati

Maseratti

Dünyanın en lüks arabaları denilince ilk akla gelenlerden biri olan Maserati de 1914’te Bologna’da kurulan bir İtalyan markası. İlk başta Ferrari ile ortaktı, 1968-1975’te Citroen’in oldu, son olarak Ferrari’nin de sahibi olan Fiat tarafından 1993 yılında satın alındı. Amerika’da fiyatları 70-80 bin dolar civarında.

9.Lotus

Lotus

1952 yılında kurulan ve bugün Proton bünyesinde olan Lotus, dünyanın en lüks arabaları arasındaki İngilizlerden. Otomobil, hafif ağırlığı ve çok iyi yol tutuş özelliğiyle tanınıyor. Dünya çapında satış yapan Lotus’un yeni model fiyatları 30 bin dolar ile 72 bin dolar arasında.

10.McLaren

Mclaren

Britanyalı McLaren Automative, 1938 yılında McLaren Cars adıyla kuruldu ve 2009 yılında McLaren Group çatısı altına girdi. Le Mans gibi otomobil yarışlarında birincilik getiren bir ekibi de olan bu grubun araba fiyatları 372 bin dolara kadar ulaşıyor.

11.Pagani

Pagani

En lüks araba modelleri arasında en yüksek fiyatlara sahip olanlardan biri İtalyan markası Pagani. Bunun da bir sebebi var çünkü bütün otomobilleri Aston Martin gibi el yapımı. Türkiye’de tek bir Pagani satan yerin bir sitede araca belirlediği fiyat 2.300.000 Euro. Türk Lirası’na siz çevirin… 1992 yılında kurulan Pagani, dünyanın en lüks arabaları listesinin en gençlerinden. Modelinin adı ise Pagani Zonda.

Sizin de sevdiğiniz lüks araba markaları varsa yorum bölümünde bizimle paylaşabilirsiniz. :)

Arabanıza özen gösteren biriyseniz, arabanızın daha şık ve modern görünmesi için araba aksesuarları çeşitlerini inceleyebilirsiniz.

Önceki YazıSonraki Yazı