İnversiyon: Baş Aşağı Duruş

İnversiyon Nedir

Yer çekimine karşı koymak hiç bu kadar kolay olmamıştı. İnversiyon yani baş aşağı duruşu terapisi, daha çok bel ve sırt ağrısına iyi gelen bir yöntem olarak bilinse de, aynı zamanda yer çekiminin vücut üzerindeki diğer olumsuz etkilerinin önüne geçen başarılı bir yöntemdir.

Zamanla yer çekimi dolaşım, boy kısalması, organ prolapsusları ve genel vücut fonksiyonları sorunlarını daha da kötüleştirebilir. İnversiyon, genel sağlık durumunu koruyabilmede proaktif bir yöntem olarak da sunulabilir. Baş aşağı durmak kasları esnetip rahatlatıyor, stres ve baskıyı azaltıyor ve bağların daha sağlıklı hareket etmelerine yardımcı olur.

İnversiyon Nedir?

İnversiyon aslında, ağırlık aktarımı yerleri olan eklemlerdeki basıncı azaltmak için kilonuz ve yer çekiminden faydalanan doğal traksiyon yöntemidir. Vücudunuz ters dönmüş bir şekilde havada asılıyken, yer çekimi kuvveti traksiyon uygular, bu da omurgayı gerip uzatarak esneklik sağlar, vertebralar arasındaki mesafeyi artırarak da diskler ve sinir kökleri üzerindeki baskıyı azaltır. Daha az baskı, daha az sırt ağrısı anlamına gelir.

İnversiyon

Omurgadaki her bir sinir kökü vertabralar arasındaki boşluklardan geçtiği için bağ “örtülerinde” bulunan tombul disklerin, sinir köklerini bu baskıdan ve vücudunuzu da ağrılardan kurtarması gerekmektedir. İnversiyon hareketi, vücudun yer çekiminin etkisiyle uğradığı zararlı baskıyı tersine çevirmek veya hafifletmek için gerekli olan esnekliği ve egzersizi sunar.

İnversiyon Nasıl Yapılır?

Stres ile gerilim sırt, boyun ve omuzlarda kas spazmına neden olduğu gibi, baş ağrısı ve benzeri sorunlara yol açabilmektedir. Gergin kaslar, kan akışını kısıtlayarak kaslara giden oksijen miktarını azaltır, lenf akışında düşüşe neden olarak da artık kimyasalların birikmesine yol açar. Bunun sonucunda da spazm ve ağrı yaşanır. Vücudunuzu 25° gibi bir hafif bir eğimde birkaç dakika bile tutmanız gergin kaslarınızı rahatlatacak, vücuttaki artıkları ortaya çıkararak kan dolaşımına katan lenf akışının hızını artıracaktır.  Bu atıklar ne kadar hızlı atılırsa, taze oksijen ne kadar çabuk vücuda girerse, kaslarınızdaki gerginlik ve ağrı o kadar hızlı yok olacaktır. İnversiyon o kadar etkili ve faydalıdır ki ABD ordusu inversiyonu standart fiziksel eğitimine eklemeyi planlıyor. Her gün 3 ila 5 dakika arasında inversiyon hareketi yaparak pek çok fayda elde edebilirsiniz. Eğer özellikle ailenizde ve genetiğinizde kireçlenme (tıbbi ismi ile osteoartrit) geçmişi varsa şimdiden inversiyon alıştırmalarına başlamanızda yarar var.

İnversiyon: Baş Aşağı Duruş

Terapi sırasında kullanabileceğiniz çeşitli inversiyon aletleri olduğunu da unutmayın.

İnversiyonun Faydaları Nelerdir?

 • Omurga ağrısını hafifletir.
 • Kan dolaşımını iyileştirir.
 • Hazımsızlığı kontrol altına alır.
 • Omurganızı dikleştirerek daha uzun boylu görünmenizi sağlar.
 • Ani ruh değişimlerini dengeler.
 • Bağışıklık sistemini kuvvetlendirir.
 • Uykusuzluk sorununu ortadan kaldırmaya yardımcı olur.
 • Vücudunuzun daha esnek olmasını sağlar.
 • Kemikleri kuvvetlendirir.
 • Doğal ve organik bir stres terapisi niteliğindedir.
 • Kilonuzu korumanıza yardımcı olur.
 • Güzel görünmenizin yanı sıra güzel hissetmenize ön ayak olur.

İnversiyon, yoganın temel kavramlarından çok uzak değil aslında. Yoganın faydalarını öğrenmeye ne dersiniz?

Önceki YazıSonraki Yazı