Pilates Bandı

Pilates Bandı

Bedenimize hak ettiği özeni göstermek için yapacaklarımız çok olsa da, muhtemelen süregiden başka telaşlar yüzünden onu bazen ihmal edebiliyoruz. Bu sebepten, vücut bakımı konusunda en hızlı, en kolay ve en etkili yöntemin peşindeyiz hep. Pilates bu yöntemlerden birisi. Özellikle pilates bandı ile yapılan hareketler sizi bedeniniz konusunda kısa sürede memnun etmeye yetecek kadar etkili olabiliyor. Eğer pilates topuna ya da pilates çemberine alışamadıysanız ya da farklı egzersizlerle tanışmak istiyorum diyenler arasındaysanız, pilates bandı (ya da diğer adıyla pilates lastiği) tam da aradığınız ekipman olabilir. Bu yazıda, pilates bandı ile yapılan hareketlerden 11 tanesini sizin için derledik. O zaman: tempo!

1.Önde Çömelme

Çömelme Hareketi

Çömelme dediğimize bakmayın, aslında bu işin çok bilinen adı squat. Şimdilerde öyle meşhur ki biz squatından eksik kalanını görmedik. Pilates bandı kullanarak nasıl squat yaparsınız? Ayaklarınızı pilates bandının üzerine koyun ve omuzlarınızdan az daha genişçe açın. Bandın uçlarını tutarak ellerinizi omuz hizanızda sabitleyin. Göğüs dik, karın kasları sıkı bir biçimde çömelip ayağa kalkın.

2.Kalça Köprüsü

Köprü Hareketi

Kalçalarınız muhteşem bir forma kavuşsun istiyorsanız, bu pilates egzersizi tam size göre. Yüz üstü uzanın ve dizlerinizi zeminle ters V oluşturacak şekilde konumlandırın. Ardından pilates bandını dizlerinize bağlayın. Sonra, omuzlarınız, kalçanız ve dizleriniz düz bir çizgi oluşturacak şekilde kalçanızı yükseltin.

3.Yan Adımlar

Yan Adımlar

Pilates bandını bağlayın ve ayak bileklerinizde duracak şekilde bandın içine adım atın. Ayaklarınızı omuz genişliğinde açarak pilates bandını gerginleştirin. Yarı squat pozisyonu alarak ve bandı da gergin tutmaya özen göstererek bir sağa bir sola adım atın. Pilates bandının gergin kalabilmesi için ayaklarınızı birleştirmemeniz gerektiğini aklınızdan çıkarmayın.

4.Şınav

Şınav

Bir pilates bandı edinerek şınav egzersizlerinize yeni bir soluk getirebilirsiniz. Şınav pozisyonu alın ve pilates bandınızı sırtınızın omuzlarınıza yakın kısmına koyun. Ardından bandın uç kısımlarını avucunuza dolayın ve kollarınız iyice gerilecek şekilde şınav çekmeye devam edin.

5.Pazı Geliştirme

Pazı Geliştirme

Pilates bandı ile yapılan hareketlerde biraz da kol kaslarına yönelmek isterseniz, bu egzersiz amacınız için oldukça uygun. Pilates bandının tam ortasına bir ayağınızla basın. Bandın uçlarından tutun. Avuç içlerinizin tavana baktığından emin olun. Ardından dirseklerinizi hareket ettirmeden alt kolunuza yüklenerek doksan derecelik bir açı oluşturun.

6.Destekli Mekik

Destekli Mekik

Pilates bandınızı sabit bir objeye sarın ve iki ucunu tutun. Yere sırt üstü uzanın. Bacaklarınızı kalça seviyesinden havaya kaldırın ve dizlerinizi doksan derece bükün. Ardından uçlarından tuttuğunuz pilates bandı ile mekik çekmeye başlayın. Kalçanızın, bacaklarınızın ve dizlerinizin sabit durmasına özen gösterin.

7.Maymun

Maymun Hareketi

Pilates bandınızı tam ortalayın ve ayaklarınızı yerleştirin. Ayaklarınızı omuz genişliğinizi geçecek şekilde açın. Bandın uç kısımları avuçlarınızda ve bacaklarınız yarı squat pozisyonunda olsun. Sol dirseğinizi yukarı çekerek gövdenizi sağa eğin. Sol bacağınız da gerginleşecektir. Diğer dirseğinizle de aynı hareketi yaparak tekrar edin.

8.Göbek Yağlarına Çözüm

Karın Hareketi

Göbek bölgenizde biriken yağlara çözüm pilates bandı ile yapabileceğiniz bu hareket ile gelebilir. Matınızın üzerine dik pozisyonda oturun ve bir bacağınızı destek için ters V şekline getirin. Diğer ayağınıza pilates bandınızı ortalayın ve uçlarını ellerinizle tutun. Kollarınızla bandı çekin.

9.Omuzlar İçin

Omuz Hareketi

Pilates bandınızı ortalayın ve tek ayağınız biraz önde, bandın ortasına yerleştirin. Ardından bandın iki ucundan tutun ve iki kolunuzu da omuz hizasına gelecek şekilde kaldırın, indirin. Bu hareketi fotoğraftaki gibi de yapabilirsiniz.

10.Ters Mekik

Ters Mekik

Pilates bandı ile yapılan hareketlere karın kasları ile devam edelim. Bandı sabit ve alçakta duran bir nesneye sabitlediğinizden emin olun. Banda düğüm atın. Matınıza uzanın ve bacaklarınızı kalçalarınızdan havaya kaldırın. Bandı, ayak bileklerinize takın. Bacaklarınızı omuzlarınıza doğru çekin.

11.Basenler ve Kalçalar İçin

Basen Hareketi

Bir sandalyeye oturun ve bandı üst bacaklarınıza sarın. Bandın sıkı sarılması gerektiğini unutmayın. Bandın uçlarını tutun ve bacaklarınızı açıp kapatın. Bütün bu süreçte ayaklarınızın mutlaka zemine düz olarak basması gerekiyor.

Pilatesin faydalarını artık bilmeyen yok. Siz de kendinize bir pilates seti alarak kısa sürede bu trend spora başlayabilir ve zinde ve sağlıklı bir birey olabilirsiniz.

Pilatesi evde yapmak isterseniz, Evde Yapabileceğiniz Pilates Hareketleri yazımıza göz atabilirsiniz. :)

Önceki YazıSonraki Yazı