Zayıflatan Bitkiler

Zayıf olmak, estetik bir mesele olmaktan çıkalı bayağı oluyor. Evet, çoğumuz güzel görünmenin anahtarının zayıf bir bedenden geçtiğini düşünüyoruz ancak daha önemli bir noktayı gözden kaçırıyoruz: Fazla kilolarınızdan kurtulmak demek aynı zamanda daha aktif ve daha sağlıklı bir yaşam sürmek anlamına geliyor. Spor ve dengeli beslenmenin yanı sıra zayıflama ürünleri de artık kafamızı meşgul ediyor. Ancak zayıflamanın da doğal ve sağlıklısı makbul diyerek zayıflatan bitkilere bir göz atalım istedik. Öncelikle doktorunuza ya da diyetisyeninize danışarak faydalanabileceğiniz bitkisel zayıflama yöntemleri bu şifalı bitkilerin zayıflatıcı etkisinden geliyor. Zayıflatan bitkiler nelerdir, hep birlikte bakalım.

1. Yeşil Çay

Yeşil Çay

Şifalı bitkiler arasında sayılabilecek olan yeşil çay alternatif tıp alanında sıklıkla başvurulan ve düzenli olarak içildiğinde zayıflatan bitkiler listesinde yer alan bir lezzet. Yeşil çayın yağ yakıcı etkisi içinde bulunan termojenik maddelerin sayesinde ortaya çıkar. Bu maddeler yağ yakımını hızlandırarak zayıflamanızı sağlar. Zayıflamak için bitkisel yöntemlerden vazgeçmeyenler için günde 3-4 kupa yeşil çay tavsiye edilebilir.

2. Ginseng

Kendine has şifa gelenekleri olan ve alternatif tıp alanında önde gelen bir ülke olan Çin’e özgü şifalı bitkiler arasında en popüleri belki de ginsengtir. Hem sizin bedensel olarak iyi hissetmenizi sağlar, hem de bitkisel zayıflama konusunda oldukça iddialıdır. Ruha ve bedene aynı anda şifa verdiğine inanılan ginseng, yağ depolama kapasitenizi azaltır ve metabolizmanızı hızlandırır. Tarçın, bal ve ginseng kökü kullanarak kendinize ginseng çayı da yapabilirsiniz.

3. Hibiskus

Bitkisel olana güvenirim diyenlerden ve bitkisel zayıflama yöntemleri konusuna meraklı olanlar için ideal şifalı bitkilerden biri de hibiskustur. Hibiskus bitkisinin güzel çiçeklerinde bulunan vitamin, mineral ve enzimler yağ ve karbonhidrat depolamasını yavaşlatır. Hibiskus çayının bitkisel zayıflama için çok kullanılması boşuna değil.

4. Kelp

Çoğunlukla Amerika’nın okyanus kıyılarında yetişen bir deniz yosunu olan kelp şifa vermesiyle de bitkisel çözümler konusunda hassas kişiler tarafından sıkça övülür. Şifalı bitkiler arasında sayabileceğimiz bu ilginç bitki, içerdiği iyot maddesi sayesinde bitkisel zayıflama çabalarınızda büyük bir yardımcı olarak görev alacak.

5. Gurmar (Gymnema)

Gurman bitkisi alternatif tıp ve Ayurvedik tıp için önemli şifalı bitkilerden biridir. Afrika’nın yerel bitkilerinden olan gurmar, diğer adıyla gymnema, şeker emilimini durdurarak şekerli şeyler yeme isteğinizi azalttığı için bitkisel zayıflama yöntemleri ve zayıflatan bitkiler arasında hatırı sayılır bir yer edinmiştir. Aynı zamanda obezite, böbrek taşı ve diyabet tedavilerinde de kullanıldığı bilinmektedir.

6. Dikenli İncir

Frenk inciri olarak da bilinen dikenli incir diyet programınızda bulundurmanız gereken şifalı bitkiler arasında yer alıyor. Yük lif oranı ve yağ yakımını hızlandıran yapısı sayesinde kısa sürede kilo vermek isteyenlerin bitkisel zayıflama yöntemlerinden biri de dikenli incir tüketmek. Hızlı ve sağlıklı kilo vermek istiyorsanız bu bitkisel çözümü mutlaka denemelisiniz. Aynı zamanda bitkisel ürünler halinde hap olarak da temin edebilirsiniz (doktorunuza danışmayı unutmayın!).

7. Karahindiba

Karahindiba da pek çok derde deva şifalı bitkilerden biri. Jennifer Lawrence gibi ünlü isimlerin zayıflatan bitkiler listesinde yer alan karahindibayı çay olarak tüketebilirsiniz. Vücudunuzu toksinlerden arındırma konusunda mucizevi etkileri ve şifa verici gücü bulunan karahindiba çoğu zaman yararsız bir ot olarak görülür ancak durum gördüğünüz üzere tam tersidir. Sağlıklı bir karaciğer için de tüketmeniz gereken şifalı bitkilerden biri olan karahindiba bitkisel zayıflama ve alternatif tıp takipçilerinin gözde bitkilerinden biri. İsterseniz yeşil halde tüketin, isterseniz çayını yapın, her hali faydalı!

Gün içinde yaşadığınız açlık hissinden sağlıklı atıştırmalıklar ile kurtulabilirsiniz. Yazımızı okumak için buraya tıklayın!

Önceki YazıSonraki Yazı