Bebek Yatağı Nasıl Olmalı?

Bebeğinizin Yatağı Nasıl Olmalı?

Yeni doğan bir bebeğin gelişimi için en önemli faktörlerden biri uykudur. Bebeğinizin düzenli bir şekilde uyuması ve sağlıklı bir şekilde büyümesi için ihtiyacı olan şey ise doğru bir bebek yatağı. Bebeklerin ilk aylarında zamanlarını en çok geçirdikleri yer olan yataklarının hangi malzemeden üretildiği, nasıl bir ergonomiye sahip olduğu, temizlenme koşulları bu noktada en önemli etmenlerdir. Bebek yatağı konusundaki diğer önemli etmenler ise yazımızın devamında sizleri bekliyor.

İlk 6 Ayda Bebek Yatağı Nasıl Olmalı?

Bebek Yatağı Altı Aylık

İlk 6 ayda bebeğiniz her uyandığında anne sütü emmek isteyeceğinden bebeğinizin size en yakın konumda bulunması, büyük kolaylık sağlar. Bu yüzden sizinle aynı odada yatması en uygun olandır. Özellikle ilk 3 ayda bebekler dönemedikleri için anne ile aynı odada yatırılabilir. Bu dönemde ahşap malzemeden yapılmış sepet formundaki yataklar oldukça kullanışlı olacaktır. Yatak kasasının içinde ise orta sertlikte ortopedik malzemeden bir bebek yatağı, bebeğinizin fiziki sağlığı açısından doğru bir seçim olacaktır.

9. Aydan İtibaren Bebek Yatağı Nasıl Olmalı?

En geç dokuzuncu aydan itibaren ise bebeğinizi farklı bir odada uyutma sürecine geçebilirsiniz. Yani daha büyük bir bebek yatağı seçmenin de zamanı gelmiş demektir. Tabi bu durumda bir bebek telsizi edinmelisiniz. Bu sayede bebeğiniz uykudayken ya da uyandığından çok daha hızlı midahale edebilir ve daha kontrollü hissedebilirsiniz. Bu dönemde bebekler rahatlıkla sağa-sola dönebildiğinden yatağın bebeğinizin boyutuyla uyumlu olmasına özen göstermelisiniz. Yatağın yan yüzeyinde korkuluk bulunması, bebeğinizi düşmelere karşı koruyacaktır. Ancak bu korkulukların yine de bebeğinize zarar vermeyen malzemeden üretilmiş olduğuna dikkat etmenizde fayda var. Ayrıca korkuluklarda çivi ya da tahta parçası gibi çıkıntıların olmadığından da emin olmalısınız.

Bebek Yatağı

Yatak ve Yorgan Seçimi Nasıl Olmalı?

Bebeğinizin kaliteli ve düzenli uykusunda en az bebek yatağı kadar önemli payı bulunan diğer etmenler yatak, yorgan ve uyku seti seçimidir. Eğer bebeğinizin ev tozuna alerjisi varsa yatak ve yorgan tercihinizin yün olmamasına özen göstermelisiniz. Yün yorganlarda bulunan  ve “mayt” denen ev tozları bebeğinizin öksürmesine ve buna bağlı diğer hastalıklar yaşamasına neden olabilir. Alerjik bebekler için en ideal malzeme elyaf malzemelerdir. Bu dönemde sıkça kirlenme yaşayabileceğinizden malzemelerin sık yıkanabilir ve kolay temizlenebilir olmasına ayrıca dikkat etmelisiniz.

Bebek Yatağı Yorgan

Bebeğiniz için yastık, yatak ve yorgan seçiminde dikkat etmeniz gereken bir diğer unsur, tüm bunların antibakteriyel özelliğe sahip olmasıdır. Ayrıca yastık ve yorganların 60 derecede yıkanmaya elverişli olduğuna özen göstermelisiniz. Bu sıcaklık tüm bakterilerin ortadan kalktığı bir değer olduğundan, aldığınız ürünlerin bu anlamda dayanıklı ve yıkanabilir olması şart. Yataklarda da tercihinizi yıkanabilir olanlardan yana yaparsanız yatağın yüzeyini de en az kullanılan nevresimler kadar temiz tutmuş olursunuz. Sıra geldi işin en keyifli kısmına; onlarca renkli seçenek arasında bebeğiniz için en güzel nevresim takımını seçmeye… Bebek uyku seti seçerken dikkat etmeniz gereken tüm püf noktaları buraya tıklayarak öğrenelebilirsiniz.

Bebek Karyolası Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bebek Yatağı Karyola

Bebek yatağı seçiminden sonra sıra bebek karyolası seçiminde. Bebek karyolası seçimi yaparken de en az yatak seçimindeki kadar titiz davranmalısınız. Bebek karyolası seçerken dikkat etmeniz gereken bazı hususlar şunlardır:

  • Karyola; düşmelere, kırılmalara ya da parça kopmalarına karşı dayanıklı olmalıdır.
  • Karyolanın kenarlarında bulunan “korkuluk” da denilen parmaklıkların yükseklikleri ayarlanabilir olmalıdır.
  • Parmaklıkların kazara açılmasını önlemek için bir kilit sistemi bulunmalıdır.
  • Bebeğin yatağının alçaklığının da ayarlanabilir olması önemlidir. Böylece siz uykudayken bebeğiniz yatağından çıkamaz ve güvende olur.
  • Bebek karyolasında keskin köşeler, kıymıklar ya da çiviler olmamalıdır.

“Ağlayan bebek nasıl yatıştırılır?” diye merak eden ebeveynler buradan buyurun!

Önceki YazıSonraki Yazı