Hualien’da Yapılacak 11 Şey

Huailen Taroko Gorge

Hualien, Tayvan’da özellikle doğa aşığı insanların ziyaret ettiği bir yer. Okyanusuyla, ormanlarıyla, vadileri ve doğal parkları ile mavi ile yeşilin buluştuğu enfes bir şehir. Yolunuz Hualien’a düşerse mutlaka yapmanız gereken 11 şeyi sizler için listeledik.

1. Tapınakları Gezin

Hualien şehir merkezi oldukça sakin bir yer, yürüyerek veya bisikletle kolayca gezilebilecek kadar da küçük. Şehirde farklı öğretilere ait tapınaklar görmeniz mümkün. Budist tapınağı görmek için Xiangde’ye, Taoizme dair son derece güzel ve büyük bir tapınak gezmek için Chenghuan’a, Cennet Tanrısı’na adanmış bir tapınak görmek için ise Shen’an Tapınağı’na gidebilirsiniz.

2. Bisiklet Turu Yapın

Huailen Bisiklet Yolu

Hualien’de şehir merkezi ve etrafındaki atraksiyonları gezmenin en güzel yolu bisiklet veya motor kiralamak. Motor kiralamak için uluslararası motor ehliyetine sahip olmanız gerekiyor, kurallar katı. En güzeli bisiklet kiralamak. Üstelik kiralayacağınız bisikletler de pek çok ülkede olduğu gibi hantal bisikletler olmayacak çünkü Tayvan dünyanın en büyük bisiklet üreticilerinden biri. Dağ bisikletinden karbon yol bisikletine kadar istediğiniz çeşit bisikleti kiralayıp keyif içinde turlamanız mümkün. Ayrıca yollar çok düzgün, bisiklet yolları var. Bisiklet sürün diye her şey düşünülmüş.

3. Balina Turuna Katılın

Hualien’deyken balina izleme turlarına katılıp bu dev canlıları doğal ortamlarında görme şansı elde edebilirsiniz. Balina görmek için uygun sezon Nisan-Ekim ayları arası.

4. East Rift Valley (Doğu Grabeni) Turlarına Katılın

Hualien’de bir kaç gününüz varsa Doğu Grabeni’ni gezmek için bir kaç günlük bir tura katılabilirsiniz.Yaklaşık 150 km’lik bir alanı kaplaya bu grabende ormanlar, vadiler, dağ geçitleri sizleri bekliyor olacak. Popüler atraksiyonlardan biri de bu rotayı bisikletle gezmek.

5. Okyanus Kenarında Dalgaların Keyfine Varın

Hualien Okyanus

En güzel bisiklet rotalarından biri okyanus kenarından geçiyor. Okyanus kenarına vardığınızda mola verip, elinize bir taze hindistancevizi alıp, suyunu yudumlarken dalga sesinin huzurunu yaşayabilirsiniz. Denize girmek biraz riskli olabiliyor dalga durumuna göre. Tayvan’da dünyanın en enteresan balıklarından biri olan ay balıklarının (mola mola) avlandığı yer de Hualien. Eğer mevsimiyse çok enteresan manzaralara şahit olabilirsiniz.

6. Taroko Gorge Milli Parkı’nda Trekking Yapın

Hualien’in enfes doğasının en ilgi çekici yeri ve Hualien’e turist akını olmasının asıl sebebi ise Taroko Gorge Milli Parkı. Merkezdeki Tourist Info’nun önünden kalkan otobüslerle ulaşabileceğiniz bu milli parkta pek çok trekking rotası mevcut. Dağların içinden geçen daracık geçitlere, kayaların yamacına yapılan tapınaklara ulaştırıyor sizi bu rotalar. İşin enteresan yanı Tayvanlılar herhangi bir kaza yaşanmasını engellemek için rotanın neredeyse tamamını ahşap platformla kaplamışlar. Tecrübesiz yürüyüşçüler de çekinmeden, rahatça gidebilir.

10. Pau-zi’de Çin Mantısı Yiyin

Hualien Çin Mantısı

Hualien’de Pau-zi adında, uğramadan şehirden ayrılmamanız gereken bir restoran var. Bu restoranda xialong bao” adında dışı hamur, içi top köfte olan bir Çin yemeği ve “dumpling” adı verilen Çin mantılarından satılıyor. Küçücük bir yer olmasına rağmen tıklım tıklım doluyor, insanlar sıra oluyor. Yemekler o kadar lezzetli ki, önerim yarım xialong bao yarım dumplingden oluşan kaplardan sipariş edip beğendiğinizle devam etmeniz. Çıkışta da hemen yanındaki tezgahlardan taze sıkılmış meyve suyunuzu almayı unutmayın!

 8. Indigenous Culture Park’ta Dans Gösterisi İzleyin

Tayvan’daki yerli kabilelerin kültürü hakkında bilgi edinmek, ürettikleri hediyelik eşyalardan satın almak ve dans gösterilerini izlemek için Indigenous Culture Park’a uğrayabilirsiniz. Hatta dans performansının bir kısmında siz de dansçılara katılıp dans etmeyi deneyebilirsiniz.

9. Gece Pazarı’nda Yemek Yiyin

Hualien Gece Pazarı

Gelelim yemek kısmına. Tayvan’ın yemeklerinin hemen hemen hepsi birbirinden güzel. Bize çok garip gelecek domuz burnu, domuz kulağı, stinky tofu gibi acayip lezzetler de var tabi. Bunların bir karışımını gece pazarında bulabilirsiniz.

7. Mataian Wetlands Ekoloji Parkı’nı Gezin

Hualien çevresinde doğaya karışabileceğiniz değişik yerlerden biri de Mataian Wetlands Ekoloji Parkı. Burada 100’ün üstünde su bitkisi ve kuş türü görmeniz mümkün. Kuş gözlemciler için harika bir adres. Burada ayrıca sulak alanda yetişen bitkilerle yapılan farklı yerel tadları da deneyimleyebilirsiniz.

11. Mochi’lerin tadına bakın

Hualien Mochi

Hualien’in meşhur lezzetlerinden biri de prinçten yapılan, değişik aromalar katılan “mochi” adlı Japon tatlısı. Hualien şehir merkezinde sayısız dükkanda mochi bulmak mümkün. Hualien’dekilerin özelliği herhangi bir koruyucu malzeme kullanılmadan yapılmalarıymış. Bu yüzden çok taze yapılıyor ve 1-2 gün içinde tüketilmesi gerekiyor. Dükkan dükkan gezip örneklerden tadarak doyabilirsiniz bile. :)

Tayvan’dan Tayland’a! Tayland Pai’de yapabileceklerinizi görmek için tıklayın!

Önceki YazıSonraki Yazı