Son Çıkan Kitaplar ve Vizyondaki Filmler: Haziran/2017

Vizyondaki Filmler

 Tam da yaza girişin en güzel, en keyifli zamanlarında ister kendiniz ister arkadaşlarınızla birlikte gidebileceğiniz vizyondaki filmler ve Haziran’da keyifle okunmak üzere raflarda sizi bekleyen yeni çıkan kitaplar arasından seçtiklerimizi bu yazımızda bulabilirsiniz. Haziran ayı boyunca da kültür ve sanat alanını ihmal etmeyin diye sizin için seçtiklerimizden kullanışlı ve öz bir rehber hazırlayalım dedik. Mutlaka seveceğiniz bir film ya da okumak isteyebileceğiniz bir kitap bulacaksınız bu rehberimizde. Önce vizyondaki filmler ile başlayalım:

Vizyondaki Filmler

1. Wonder Woman

Vizyondaki Filmler Wonder Woman

Diana Pierce, bir Amazon Prensesi, tropik ağaçların, iklimin, doğanın egemen olduğu kendi topraklarından bizim sert, gri, binalarla dolu dünyamıza doğru bir yolculuğa çıkar. Olağanüstü güçlerle, güzellikle ve ince ve kıvrak bir düşünce yeteneğiyle dolu olan Wonder Woman’ın öyküsü vizyondaki filmler arasında yer alıyor. Beğeneni de çok!

2. Genç Karl Marx

Vizyondaki Filmler Genç Karl Marx

Dünyayı, felsefeyi, eylemi ve insana ve ekonomiye dair bilinenleri değiştiren büyük filozof Karl Marx’ın gençlik yıllarını konu edinen Genç Karl Marx, vizyondaki filmler içinde mutlaka görmeniz gereken filmlerden biri olarak karşımıza çıkıyor. Marx’ın düşüncesini ve hayatını öğrenmek isteyenler için iyi bir başlangıç olarak değerlendirilen film, kesinlikle vaktinize değer.

3. Anayurt Oteli

Vizyondaki Filmler Anayurt Oteli

Hem Türkçe edebiyatın hem de Türkiye sinemasının kült eserlerinden olan Anayurt Oteli, ilk defa 1987 yılında Yusuf Atılgan’ın romanından uyarlanarak beyaz perdeye aktarılmıştı. Şimdi ise İstanbul Film Festivali’nin “Türk Klasikleri Yeniden” adlı projesiyle birlikte restore edildi ve yeniden vizyondaki filmler arasında yerini aldı. Henüz görmediyseniz, çok şey kaçırdınız demektir.

4. Kedi

Vizyondaki Filmler Kedi

Belgesel sevenler ve kedi sevenler için vizyondaki filmler arasında en uygun olan film kesinlikle budur diyebiliriz. Aynı zamanda İstanbul sevenler ve İstanbul’u ve kedilerini de özlemiş olanlar için de. Ceyda Torun’un yönettiği belgesel, en doğal, en spontan kedi ve İstanbul görüntülerinden oluşuyor. Keyifle izlenesi, kalpleri eriten bir yapım.

5. Çünkü Onu Çok Sevdim

Vizyondaki Filmler Çünkü Onu Çok Sevdim

Romantik filmlere bayılanlar için iyi bir Türk yapımı olarak karşımıza çıkan Çünkü Onu Çok Sevdim, hayatını resim yapmaya adamış Emre’nin hayatının aşkı Sema ile tanışmasıyla yaşamlarında meydana gelecek dönüm noktalarına odaklanıyor. Güzel bir Haziran akşamüstünde güzel bir aşk filmi izlemek isteyenler için vizyondaki filmler içinde tavsiye edebileceğimiz bu film Erdoğan Koç yönetmenliğinde seyirciyle buluşuyor.

Gelelim kitap kurtları için yeni çıkan kitaplar seçkimize:

Yeni Çıkan Kitaplar

1. Karanlıkta Dans – Karl Ove Knausgaard

Yeni Çıkan Kitaplar Karanlıkta Dans

Karl Ove Knausgaard’ın Karanlıkta Dans adlı romanı kısa zaman önce Türkçeye Monokl Yayınları tarafından kazandırıldı ve yeni çıkan kitaplar arasında uzun bir süre popülerliğini koruyacağa benziyor. Knausgaard’ın kendi yaşamından kurguladığı romanlarından biri olan Karanlıkta Dans dünyaca ünlü eleştirmenlerden tam not almış. Tavsiye!

2. Paris: Dünyanın En Romantik Kenti – Mine G. Kırıkkanat

Yeni Çıkan Kitaplar Paris Dünyanın En Romantik Kenti

Kırmızı Kedi Yayınları’ndan çıkan ve Mine G. Kırıkkanat’ın sözcükleriyle hayat bulan bu Paris kitabı, Paris konusunda merakı olan, Paris’i farklı haritalar izleyerek bilmek isteyenler için güzel bir kitap. Dünyanın en romantik şehrine dair ne varsa bulabileceğiniz Paris kitabı da yeni çıkan kitaplar arasında dikkat çeken eserlerden biri.

3. Ay Işığı Sokağı – Stefan Zweig

Yeni Çıkan Kitaplar Ay Işığı SokkağıÖykü sevenler ve henüz Zweig okumaya vakit bulamamışlar için bir solukta bitecek öykülerden oluşan Ay Işığı Sokağı, insan olmanın sınırlarını, ne kadar ileri gidebilirsiniz sorusuna en olası yanıtları bulacaksınız. Çoğunlukla Satranç adlı eseriyle bilinen Zweig’ın öykülerine de bir şans vermemek olmaz. Yeni çıkan kitaplar ve alınacaklar listenizde mutlaka bulunmalı.

4. Mutlak Mutluluk Bakanlığı – Arundhati Roy

Yeni Çıkan Kitaplar Mutlak Mutluluk Bakanlığı

Arundhati Roy, ilk romanı Küçük Şeylerin Tanrı’sından 20 yıl sonra Mutlak Mutluluk Bakanlığı ile Türkiyeli okurlarla buluşuyor. Hem bir aşk öyküsü hem de güçlü bir başkaldırı hikâyesi okumak isteyen, Roy ile tanışmış ya da henüz tanışmadığı için acele etmesi gereken okurların yeni çıkan kitaplar reyonunda araması gereken bir eser.

5. İnsanın Esareti – W. Somerset Maugham

Yeni Çıkan Kitaplar İnsanın Esareti

İngiliz dilinde yazılmış en iyi 100 romandan biri olarak kabul edilen İnsanın Esareti, Maugham’ın biyografisiyle bağlantılı bir kurmaca. Bir büyüme, olgunlaşma öyküsü olarak görebileceğimiz İnsanın Esareti, hayatla başa çıkma, aşk, meslek, insanın kendisine yönelen duygular gibi çok farklı alanlarda kuvvetli sözler söyleyebilen bir roman. Yeni çıkan kitaplar arasında iyi bir okuma!

Sizin de vizyondaki filmler ya da yeni çıkan kitaplar konusunda seçkimize dahil etmek istediğiniz önerileriniz varsa, Yorumlar bölümünden herkesle paylaşabilirsiniz!

Aksiyon dolu Uzakdoğu Dövüş Filmleri arasında yer alan 11 en iyi film burada!

Önceki YazıSonraki Yazı