Dünyanın En Hızlı Arabaları

Dünyanın En Hızlı Arabaları

Gün geçmiyor ki hepimizin hayallerini süsleyen süper arabalar yeni bir teknoloji eşliğinde daha fazla güçlü ve hızlı şekilde karşımıza çıkmasın.  Yeni teknolojiler her ne kadar bizi konfor ve dizayn olarak etkilese de, hız içten içe herkesin bir süper arabadan en büyük beklentisi olmaktadır. Nasıl olsa insanlar her zaman en’lere sahip olmak ister. Dudak uçuklatan fiyatları ile süper arabaları yolda görmek bile araba tutkunlarına heyecan vermektedir.  Akıllara gelen en büyük soru “abi ne yakıyodur bee?” olsa da, bu arabaların verdiği haz kullanıcılara yakıta verdiği ücretleri unutturmaktadır. Bakalım dünyanın en hızlı arabaları listesinde ilk 11 araba hangisi?

11. Gerçek Bir Yol Canavarı: Zenvo ST1 (375km/h)

Dünyanın En Hızlı Arabaları Zento St1

Dünyanın en hızlı arabası sıralamamızda en hızlıya doğru geri sayım yapacağız. Zenyo ST1 için “daha önceden duymadım, bu da ne? “ demeniz doğal. Zenvo, 2 koltuklu ve full karbon fiber gövde tasarımı ile özel üretilen ve çok fazla yaygın olmayan bir marka.  Ayrıca çift tubo V-8 motor hacmi ile sınırları zorlayan 1163 beygir gücü ile tam bir süper spor arabadır.  Zenvo ST1 elektronik olarak 375 km/h hız ile sınırlandırılmış ve  ve 2.8 sn içinde 100 km/h çıkamaktadır. Bu özellikleri ile Zenvo gerçek bir yol canavarı olarak karşımıza çıkmakta.

10. Bir Lamborghini Çalışanı Tarafından Kuruldu: Pegani (383 km/h)

Dünyanın En Hızlı Arabaları Pegani Huayra

Pegani’yi daha önceden birkaç defa duymuş olmanız mümkün. Bu marka 1992 yılında İtalyada Horacio Pegani tarafından kurulmuştur. Horacio bir süre Lamborhini’de kompozit bölümünü yönetti ve buradan aldığı bilgi birikimi ile kendi araçlarını üretmeye karar verdi. Evet yanlış duymadınız Pegani bir Lamborghini çalışanı tarafından kuruldu.  Pegani Huayra BC motor tercihini 789 beygirlik V12 AMG motorundan yana kullandı. 1218 kg ağırlığı ve 4 çeker güç aktarımı ile Pegani 383 km/h gibi sınırları zorlayan bir hız ile karşımıza çıkmaktadır.

9. Gençlik Hayallerini Süsleyen: Mclaren F1 (387 km/h)

Dünyanın En Hızlı Arabaları Mclaren F1

Gözleriniz dolacak! Bazılarının gençlik bazılarının ise çocukluk yıllarının hayali Mclaren F1. 1992-1998 yılları arası üretilmiş olan Mclaren, 1140 kiloluk ağırlığı ve V12 BMW M motoru kullandı.  Araç merkezinde sürücü koltuğu ile dikkat çeken Mclaren 1995 yılında Le Mans yarışını kazanarak tarihe adını kazıdı. 627 beygirlik gücü ile üretildiği yıllarda daha iyisi yapılamayacağı düşünülmekteydi. Evet tarihin en güzel benzin kokusu olarak adlandırabileceğimiz Mclaren 387 km/h gibi dudak uçuklatan bir hıza ulaşmıştır.

8. Amacı Süper Araba Üretmek Olan Bir Marka: Koenigsegg (388 km/h)

Dünyanın En Hızlı Arabaları Koenigsegg

Koenisegg İsveç’te 1994 yılında kuruldu.  Şirket 2004 yılında ise kendi ürettikleri motoru kullanan CCR isminde bir süper arabayı üretmeye başladı. Sadece 14 adet üretilen bu süper araba çift turbo V8 motoru kullanmaktadır.  806 beygir gücü ve 1180 kilo araç ağırlığı ile 388 km/h’lik bir hıza ulaşmaktadır. Koenisegg üretim amacı süper araba üretmekti ve CCR modeli ile kenara çekilmeyecek kadar işlerine tutkundular.

7. Onunla Bir Tünelin Tavanında Yolculuk Yapabilirsiniz: Saleen S7 Twin Turbo (399km/h)

Dünyanın En Hızlı Arabaları Saleen S7

Saleen denildiği zaman şüphesiz akıllara ilk gelen ve saatte 275km/h hızla gitmeye başladığı zaman kendi ağırlığı kadar zemine ek ağırlık uygulamasıdırç Başka bir deyişle ayrodinamik yapısı sayesinde 275 km/h hızla bir tünelin tavanında yolculuk yapabilirsiniz. V8 motoru ve kusursuz dizaynı ile Saleen S7 Twin Turbo’nun son hızı 399 (km/h) olarak bilinmektedir. 750 beygir güç ve 1300 kilo ağırlığı ile Saleen S7 gerçek bir süper araba olarak karşımıza çıkıyor.

6. Guinnes’de Adı Var: SSC Ultimate Aero (411km/h)

Dünyanın En Hızlı Arabaları Sssc Ultimate Aero

Evet yaptıklarının yanında şöhreti pek az kalıyor. SSC Ultimate Aero Bugatti Veyron Super Sport modeli çıkana kadar dünyanın en hızlı arabası olmuştur. SSC, Amerikada üretildi ve 2007 yılında 412 km/h hız ile dünyanın en hızlı arabası olarak Guinness Rekorlar kitabında yerini aldı. 1292 kg ağırlığı  ve çift turbo V8 motor’u ile 1287 beygirlik güç üretti ve dünyanın en hızlı arabaları listesinde 6. Sırayı aldı.

5. En Sevilen Oyuncak: Bugatti Veyron Super Sport (415km/h)

Dünyanın En Hızlı Arabaları Bugatti Veyron Super Sport

Görünce  bir “ohh” çektiğinizi duyar gibiyiz. Bugatti süper zenginlerin bile alırken 2 kez düşündüğü araç. Volkswagen Grup şirketinin 1998 yılında satın aldığı ve 1909 yılında süper araba üretmek için Ettore Bugatti tarafından Fransa’da kurulmuştur. 2. Dünya savaşı esnasında ekonomik sorunlar yaşayan fırma satılmıştır. Günümüzde bütün hız tutkunu süper zenginlerin en sevdiği oyuncağı olan Bugatti listemize 5. Sıradan Veyron Super Sport modeli ile girmiştir.  V16  motora ve 1001 beygirlik güce sahip bu araba 7 ile DSG şanzuman kullanmaktadır.  2.5 sn içinde 100 km/h hıza çıkan Bugatti herkesin hayalini süsleyen araba olarak anılmaktadır.

4. Bir Benzin İstasyonu İhtiyacı Doğurur: Bugatti Chiron (420 km/h)

Dünyanın En Hızlı Arabaları Bugatti Chiron

Dünyanın en hızlı 4. arabası olarak farklı bir araba modeli ile karşımıza çıkan Bugatti Chiron W16 motor hacmi 1500 beygirlik gücü ile akıl almaz bir hız deneyimi sunmaktadır. 1996 kg gibi bir ağırlık ile  2.3 sn içinde 100 km/h hıza çıkan Chiron 500 adetlik sınırlı üretimi ile pek çok az kişinin deneyimleyeceği bir ivme ve son hız sunmakta. Küçük bir not ile merak edenlere testlerde stabil sürüş koşullarında 22.5 lt/100 km gibi bir yakıt harcadığınıda belirtelim. Evet agresif sürüşte bir benzin istasyonuna sahip olmanız gerekebilir😊.

3. Guinnes Tarafından Kabul Edilmeyen Araç: Hannessey Venom GT (435 km/h)

Dünyanın En Hızlı Arabaları Hennessey Venom

Bugattiden hızlısıda mı var? Akıllarda eminiz bu soru yankılanmakta. Evet var: Hannessey Venom GT. Bu araç, Bugatti Veyron rekorunun hızını geçmiş olmasına rağmen hız testini yaptıkları havaalanı aracın geri dönüş yolunda kullanmasına izin vermediğinden dolayı Guinness tarafından kabul edilmemiştir.  6 ileri vites V8 motor ile 1244 beygir güç üretmektedir.  Bu güç sayesinde 2.7 sn içinde 100 km/h hıza ulaşmaktadır. Aracın tavan ve kapıları hariç bütün parçaları karbon fiberdir.

2. Yeniden Karşımızda Olan Bir Marka: Koenigsegg Agera Rs (448km/h)

Dünyanın En Hızlı Arabaları Koenigsegg Agera

Azıcık yukarda CCR modeli ile listemize giren Koenigsegg bu defa 2.’liği Agera Rs modeli ile karşımıza çıkmakta. İsveç’in gururu olan Koenigsegg Agera Rs ile 457 km’lik hıza kavuştu.  İkiz Turbo V8 motor ve 1360 beygir gücü ile Agera Rs 448 km gibi bir hızla inanılmaz bir hıza ulaşmış. 1395 kg ağırlığı ile 3sn içinde 100km/h hıza ulaşan Agera RS sert duruşu ve karizmatik dizaynı ile dikkat çekiyor.

1. Ve İşte Şampiyon: Hennessey Venom F5 (484 km/h)

Dünyanın En Hızlı Arabaları Hannessey Venom

Hennesey dünyanın en hızlı arabaları listemizin şampiyonu oldu. 2019 yılında piyasaya sürülmesi beklenen Hannessey Venom F5 1338 kg ağırlık ve 1600 beygirlik gücü ile ringde son kalan boğa ünvanını veriyoruz.  V8 ikiz turbo motora sahip olan Venom F5 sadece 24 adet üretilecek.  Venom 20 sn altında 300 km/h  hıza ulaşmakta olup belli bir süre daha listenin başında yer alacağa benziyor. Dünyanın en hızlı arabasına değil ama arabanızla ilgili ihtiyacınız olabilecek tüm ürünlere Otomotiv & Motosiklet kategorimizden ulaşabilirsiniz. :)

Dünyanın en hızlı arabalarından sonra sıra dünyanın en pahalı arabalarını öğrenmekte! Buradan buyurun.

Önceki YazıSonraki Yazı