Motosiklet Rotaları

Motosiklet Rotoları

Eğer bir motosikletiniz varsa, motosikleti garajda tutmak istemezsiniz. Özellikle de mevsimin getirdiği bu güzel havalarda, çeşitli yerleri görmek ya da sadece motosikletinize atlayıp gitmek istersiniz. Peki nerelere gidebiliriz? Özellikle de büyük şehirlerde yaşıyorsak. Çünkü bu illerde motosiklet kullanmak, yoğun trafikten dolayı bir zevkten çileye dönüşebilmektedir. Bu nedenle hafta sonları ya da yaklaşan bayram tatilinde gidebileceğiniz, Anadolu’nun deniz kenarlarına en yakın motosiklet rotaları seçeneklerini sizin için araştırdık. Tabii ki bu geziler sırasında, bu motosiklet rotaları deneyimini güzel yapan şeyin sadece üzerinde gittiğimiz asfalt olmadığını, asıl güzelliğin doğanın ve üzerinde yaşayan diğer canlıların olduğunu aklımızdan çıkarmamamız gerektiğini önemle hatırlatırız. Bu motosiklet rotaları, aynı zamanda gürültüden uzak oldukları için bir çok canlının da yaşadığı alanlar olmakla birlikte herhangi bir virajda karşımıza bu canlıların çıkma ihtimalinin olduğunu da aklımızdan çıkarmamak gerek. Bu konuya, hem hayvan dostlarımızın hem de biz insanların hayatı için duyarlı olmanızı rica ederiz.

Ciddi eğitim kurumlarından alınacak eğitim olmadan yola çıkmamak gerektiğini tecrübeli motosiklet kullanıcıları bilse de; yeni başlayan, tecrübesi nispeten daha az olan arkadaşlara da, daha güvenli ve uzun vadeli yolcuklar için, eğitim almadan yoluculuğa çıkmamalarını tavsiye ediyoruz.

Kaliteli ve tam ekipmandan kastımız ise;

Ciddi eğitim kurumlarından alınacak eğitim olmadan yola çıkmamak gerektiğini tecrübeli motosiklet kullanıcıları bilse de; yeni başlayan, tecrübesi nispeten daha az olan arkadaşlara da, daha güvenli ve uzun vadeli yolcuklar için, eğitim almadan yoluculuğa çıkmamalarını tavsiye ediyoruz. Kaliteli ve tam ekipmandan kastımız ise; kask, motosiklet montu, motosiklet botu, motosiklet pantolonu, eldiven, sırt ve bel koruması gibi temel ekipmanların tam ve eksiksiz olması. Ayrıca bu ekipmanların günümüzde birçok imitasyonu ve koruma özelliği hiç bir işe yaramayan çeşitleri bulunmakta. Bu ekipmanları kullandığımız takdirde herhangi bir kaza durumunda hayatlarımızı büyük tehlikeye attığımızı unutmamalıyız. Diğer bir konu da uzun yolculuklar için motosikletimizin gerekli bakımlarını yaptırmış olmamız konusu. Bilindiği gibi motosiklet bakımları düzenli yapılmalıdır. Düzenli olarak yağını, zincir temizliğini, gerginliğini, yağlamasını, frenleri, fren hidroliklerini kontrol etmeliyiz. Bunların dışında ise periyodik bakımlarını zamanı geldiğinde yaptırıyor olmalıyız. Ancak yolculuktan önce periyodik bakımı gelmediyse bile, eğer yolculuk sırasında periyodik bakım zamanının geleceğini öngörebiliyorsak, yolculuğa çıkmadan bu bakımı yaptırmalıyız.

İstanbul’da yaşayan motosiklet tutkunlarının turlayabilecekleri bir kaç rota :

Şile - Tekeköy - Ağva - Kandıra Rotası:

Haritayı göremeyenleri buraya alalım: Şile –Tekeköy– Ağva – Kandıra

Kilyos - Bahçeköy - Kemerburgaz Rotası:

Haritayı göremeyenleri buraya alalım: Kilyos – Bahçeköy – Kemerburgaz

Mahmutşevketpaşa - Karakiraz - Şile Rotası:

Haritayı göremeyenleri buraya alalım: Mahmutşevketpaşa – Şile

Günübirlik olarak bir gezinti yapmak isterseniz bu rotalar İstanbul’daki diğer motor severler ile de karşılaşabileceğiniz, doğa ile iç içe geçmiş bir hafta sonu kaçamağı için biçilmez kaftan. Zaten İstanbul’da kime sorsanız ilk duyacağınız rotalar diyebiliriz. Yine İstanbul ve civarında yaşayan motosikletliler için, Tekirdağ taraflarında da Uçmakdere köyü bulunmaktadır. Bu köy de motosikletler tarafından sık sık ziyaret edilen, yolları ve virajları motosiklet sürücüleri arasında beğenilen rotalar arasındadır. Kumbağ – Uçmakdere köyü arasına, motosikletlilerin mutlaka ziyaret etmesi gereken bir güzergah diyebiliriz. İstanbul dışı geziler için ise; Ege, Akdeniz ve Karadeniz bölgesi gibi deniz kenarında bulunan bölgeler başı çekmektedir. Marmara bölgesini terk edip, Ege’ye bağlanırken de karşımıza güzel yollar çıkmaktadır. Batı Karadeniz ve Doğu Karadeniz turları bir çok motosiklet kulübü tarafından halihazırda düzenlenmektedir. Ayrıca bir çok motosiklet sürücüsü küçük gruplar halinde veya tek başına bu bölgeleri gezmektedir.

Kumbağ - Uçmakdere Rotası:

Haritayı göremeyenleri buraya alalım: Akbük – Kemer

Ege ve Akdeniz bölgelerinde ise, Akbük koyu, Akyaka körfezi, Ortaca, Fethiye üzerinden Kalkan, Kaş ve Kemer’e kadar olan sahil şeridi akla ilk gelen rotalardan biri diyebiliriz. Neredeyse tüm sahil şeridini kaplayan bir rotayı ister kısa sürede doğanın keyfini sürerek, ister bir tatil planlayıp daha uzun sürede geze geze gidebilirsiniz. Uzaklardan gelen motosikletliler için, Akbük koyunda mola verilebileceğini ekleyebiliriz. Ayrıca buralara kadar gelmişken, eğer yolculuk için vaktimiz sınırlı değil ise, Akyaka körfezinden sonra Marmaris, Datça, Palamut bükü ve Kınidis gibi yerler görülmeye değerdir. Kamp yapmak isteyen motosikletliler için Akyaka – Datça bölgesinde kamp yapabileceklerini belirtmekte fayda var. Akyaka’dan Köyceğiz ve Ortaca istikametine girmeden buralara da uğramanızı şiddetle tavsiye ederiz.

Akbük - Akyaka - Ortaca - Fethiye - Kalkan - Kaş - Kemer Rotası

Haritayı göremeyenleri buraya alalım: Akbük – Kemer

İç Anadolu’ya yakın bölgelerde de motor severlerin beğenebileceği rotalar mevcut, bunlardan bir tanesi Domaniç köyü – Manisa rotası. Burada gerek virajlar gerek doğanın bizlere sunmuş olduğu güzellikler, burayı en çok tercih edilen rotaların arasına sokmuştur. Eğer Anadolu’nun kuzeyinden, batı ve güney bölgelere inmeyi düşünüyorsanız, bu rotadan geçebilir, yolculuğunuzu daha keyifli bir hale getirebilirsiniz.

Domaniç Köyü - Manisa Rotası:

Haritayı göremeyenleri buraya alalım: Domaniç Köyü – Manisa

Bilindiği gibi motosiklet diğer araç türlerine göre çok daha küçük bir araçtır. Ayrıca sürücü ve yolcusunu koruyan ve çevreleyen bir yapısı yoktur. Bu nedenle çok küçük bir kaza durumunda bile çok ciddi sonuçlar doğurabilmektedir. Motosiklet kullanıcısının her zaman koruma ekipmanlarını tam ve eksiksiz bir biçimde kullanıyor olması gerekmektedir. Ayrıca ciddi kurumlardan eğitimlerini tamamlamış olması, motosikletinin bakımlarını düzenli yaptırıyor olması, yolculuk öncesi iyi bir uyku uyumuş olması, motosiklet sürücüsünün daha güvenli yolculuklar yapmasını sağladığı gibi; kaza riskini, kaza durumunda yaralanma riskini en aza indirerek daha çok sayıda yolculuk yapıp, daha fazla yer görmesini sağlayacaktır. Tüm bu yolculuklar sırasında, kameranız ile rotaları ve doğayı kaydedebilir, fotoğraf makineniz ile muhteşem anılar yakalayabilir ve bunları diğer motosiklet tutkunları ile paylaşabilirsiniz. Umarız motosikletler bu yazın en güzel rotalarında yollarda olur ve herhangi bir üzücü haber almadan gün geçtikçe artan motosikletlilerle daha fazla rota keşfedebiliriz.

Şimdi de sıra olmazsa olmaz motosiklet ekipmanlarında.

Önceki YazıSonraki Yazı