Köpek Maması Nasıl Seçilir, Nelere Dikkat Edilmelidir?

köpek maması nasıl seçilir

Evcil dostlarınızla eğlenceli vakit geçirmekte zorlanmıyor olabilirsiniz, fakat konu beslenmeye gelince işler biraz daha karmaşık hale geliyor. Ağzının tadını bilen köpekler köpek maması konusunda seçici davranırken, sağlıklı bir gelişim sürdürmeleri için hassas ve dengeli bir beslenme programına ihtiyaç duyuyor. Haliyle dört ayaklı aile üyelerinizin uzun ve sağlıklı bir yaşam sürmeleri için beslenme gereksinimlerini eksiksiz bir şekilde karşılamanız gerekiyor. 

Yüzlerce farklı mama ve çiğneme ürünleri arasından karar vermekte zorlanabilirsiniz, bu rehberi okuyarak köpek maması seçiminde dikkat edilmesi gereken püf noktaları tüm detaylarıyla öğrenebilirsiniz.

Köpek Maması Çeşitleri Nelerdir?

Köpeğinize mama ararken her şeyden önce farklı şekil, tat ve besin değerlerine sahip olan mama çeşitlerini iyi tanımalısınız. Hangi türü seçerseniz seçin, asıl amacınızın köpeğinizin tüm beslenme ihtiyaçlarını karşılayan bir mama bulmak olduğunu unutmamalısınız.

kuru ve konserve köpek maması
 1. Kuru Mama

Ekonomik ve uzun raf ömrüne sahip köpek kuru mamaları evcil hayvan sahipleri tarafından en çok tercih edilen mama türlerinin başında geliyor. Farkı aromalar barındıran kuru mama çeşitleri, çiğneme sırasında tartar oluşumunu azalttığı için köpeklerin diş sağlığına da katkıda bulunuyor. Pişirme, soğutma ve çözme gibi ön hazırlıklar gerektirmeyen bu pratik yiyecekler mama kabı ile kolayca servis ediliyor. Ayrıca düşük sıvı içeriği nedeniyle kuru mamaları su kabıyla birlikte servis etmeniz gerekiyor.

 1. Konserve Mama

Yaş mama olarak da bilinen konserve mamalar, içeriğindeki yüksek su oranı ve yumuşak dokusu nedeniyle köpekler tarafından çokça seviliyor. Ağızdaki sindirimi kuru mamalara kıyasla daha kolay olduğu için özellikle diş sağlığı iyi olmayan yaşlı köpekler için kullanılıyor. Bu tür mamaları seçerken öncelikle protein ve su oranlarına dikkat etmelisiniz. Eksiksiz bir beslenme için su oranı düşük seçeneklere yönelmekte fayda var. Ayrıca konserve köpek maması fiyatları diğerlerine kıyasla daha yüksek olabildiğini de ekleyelim. 

köpek çiğneme kemiği
 1. Kemik ve Burgu Çubuk

Kemik ve burgu çubuklar köpeklerde içgüdüsel bir davranış olan çiğneme gereksinimini karşılamak için kullanılıyor. Çene kaslarını çalıştırma, dişlerini temizleme ve zihinsel uyarım sağlamanın en iyi yollarından biri olan köpek kemikleri, beslenme rutininde tamamlayıcı bir rol üstleniyor. Bu çiğneme ürünleri köpeğin ihtiyaç duyduğu tüm besinleri karşılamasa da yüksek oranda protein içeren seçenekler sunuyor. Boğulma tehlikesinin önüne geçmek için köpek kemiği seçerken ağza tamamen girmeyen büyük boyutlu ürünleri tercih edebilirsiniz. 

köpek ödül maması
 1. Ödül Mamaları

Diğerlerinden farklı bir amaca hizmet eden ödül mamaları, eğitim dönemlerinde köpeklerin davranışlarını şekillendirmek için kullanılıyor. Eğlenceli oyun aktivitelerinin vazgeçilmezi olan bu aperatifler genellikle kemik şekline sahip bisküvilerden oluşuyor. Protein, karbonhidrat, yağ, vitamin ve mineral gibi besin katkıları içermesine rağmen, köpek ödüllerinin temel beslenme yerine geçmediğini bilmeniz gerekiyor. Bununla birlikte köpek ödül maması kullanırken üretici tarafından belirlenen günlük tüketim miktarına dikkat etmelisiniz.

Köpek Maması Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Mama çeşitleri hakkında gerekli bilgileri öğrendiğinize göre geriye köpek maması nasıl seçilir sorusunu cevaplamak kalıyor. Evcil köpekler için en uygun mamayı ararken aşağıdaki püf noktalara dikkat etmelisiniz.

heyecanlı köpek

Köpeğinizin ihtiyaç duyduğu besinler hakkında bilgi sahibi olun. 

Köpek maması satın alırken sağlıklı bir beslenme için hangi besinlere ihtiyaç duyduğunu bilmeniz gerekiyor. Bu şekilde hem lezzetli hem de dengeli besin değerleri içeren köpek mamalarını kolayca seçebilirsiniz.

 • Amino Asitler: Köpekler hayatta kalabilmek için yalnızca 12 tanesini üretebildikleri 22 adet amino aside ihtiyaç duyuyor. Bu da sentezleyemedikleri amino asitlerin köpek mamasında yer alması gerektiği anlamına geliyor. Proteinin yapı taşları olan bu amino asitler hem etlerde hem de bitkisel besinlerde bulunuyor. Bu noktada et bazlı proteinlerin gelişimleri konusunda daha etkili bir beslenme aracı olduğunu bilmeniz gerekiyor.
 • Proteinler: Çeşitli doku, organ ve hücrelerin yanı sıra enzim, hormon ve antikorlar için de temel yapı taşları arasında yer alan proteinler, köpek diyetlerinin en temel parçalarından birini temsil ediyor. Bu nedenle seçeceğiniz köpek mamasının sığır eti, kuzu eti, tavuk veya balık gibi kaliteli proteinler içerdiğinden emin olmalısınız.
 • Yağlar: Yağ tüketmek insanlarda kötü bir şöhrete sahip olsa da köpeklerin hareketli aktivitelerini desteklemek için enerji kaynağı olarak kullanılıyor. Köpek mamalarında kullanılan yağların sindirilebilir özellik taşıması gerekiyor. Ayrıca, köpeklerin dengeli bir oranda tüketmeleri gereken iki çeşit yağ asidi bulunuyor: Omega-3 ve Omega-6. Köpekler bu yağ asitlerini kendi başlarına üretemedikleri için balık yağı, keten tohumu yağı, kanola yağı ve mısır yağları gibi besinlere ihtiyaç duyuyor.
 • Karbonhidrat: Karbonhidratlar köpeklerde bağırsak sağlığını iyileştirdiği gibi birincil enerji kaynağı olarak kullanılıyor. Köpek mamalarında karbonhidrat kaynağı olarak genellikle mısır, pirinç, buğday ve pancar küspesi gibi yiyecekler kullanılıyor. Kronik ishal problemine yardımcı olan ve faydalı karbonhidratlardan biri olan lifler de mama içeriğinde yer alabiliyor. Bu noktada enerji ihtiyacı daha yüksek olan yavru köpekler için lifli gıda tüketiminin sınırlandırılması gerektiğini belirtmek gerekiyor. Düşük tahıllı bir köpek maması yavru köpekler için daha uygun olabilir. 

Köpeğinizin beslenme programına uygun hareket edin.

“Köpeğime hangi mamayı vermeliyim?” sorusu hikayenin sadece küçük bir kısmını oluşturuyor. Mama seçerken köpeğinizin beslenme tarzını dikkate almanız ve günlük tüketim miktarına göre hareket etmeniz gerekiyor. Çoğu köpek mamasının ambalaj kısmında beslenme yönergeleri bulunuyor. Bu beslenme önerilerinin her köpek türü için geçerli olmadığını bilmelisiniz. 

Uzmanlar tarafından genellikle sabah ve akşam olmak üzere günde iki öğün mama takviyesi içeren beslenme programı öneriliyor; ancak bu düzen köpeğinizin yaşam tarzı ve enerji tüketimine bağlı olarak değişebiliyor. Köpeğin alerjik reaksiyonları ve sağlık durumu da mama seçimini etkilediği için en doğru karar verebilmek için veteriner hekim tavsiyesi almayı unutmayın.

yavru köpek maması

Köpeğin yaşına ve yaşam evresine uygun mamaları tercih edin.

Her köpeğin beslenme ihtiyacı aynı olmadığı için mama seçiminde yetişkin ve yavru ırk ayrımı büyük önem taşıyor. Tıpkı insanlar gibi köpekler de farklı yaşam evrelerinde farklı besinlere gereksinim duyuyor. 

Yavru köpek maması seçerken bilinmesi gerekenler:

 • Yavru köpekler fiziksel gelişim ve bilişsel uyum için bol miktarda su, protein, amino asit, yağ asidi ve minerallere ihtiyaç duyuyor. 
 • Yavru köpek maması seçerken büyümelerini desteklemeye yardımcı olan sığır, kuzu, hindi, tavuk veya ton balığı gibi tek kaynaklı bir proteinleri tercih etmelisiniz. 
 • En az %25 oranında protein içeren bir köpek maması yavru olanlar için daha hızlı ve sağlıklı bir büyüme dönemi sunabilir.
 • Yavru köpekleri 3 ila 8 haftadan itibaren katı yiyeceklerle beslemek gerekiyor. Yaşamlarının ilk ayından sonra erken gelişim dönemine giren köpekler sütten katı gıdaya dramatik bir geçiş yapıyor.
 • Unutmadan, yavru köpekleri beslerken porsiyon önerilerine dikkate almanızda fayda var; çünkü gereğinden fazla beslenme ilerleyen dönemlerde çeşitli sağlık sorunlarına neden olabiliyor. 

Yetişkin köpek maması seçerken bilinmesi gerekenler:

 • Yetişkinlik dönemindeki köpeklerde aşırı kiloyu önlemek için daha az protein ve kalori içeren bir diyet öneriliyor. 
 • Köpek maması markaları büyüme ve gelişme için yeterli besin kaynakları sunsa da mamaların vitamin, kalsiyum, yağ asidi, mineral ve protein bakımından tatmin edici değerler taşıdığına emin olmalısınız.
 • Yetişkin köpekler için mama seçerken günlük olarak ihtiyaç duydukları kalori miktarı, yaşam tarzı, fiziksel alışkanlıkları ve aktivite düzeyini de hesaba katmalısınız. 

Yaşlı köpek maması seçerken bilinmesi gerekenler: 

 • Köpeklerin yaşlılık döneminde geçirdikleri fizyolojik değişimler mama seçimini doğrudan etkiliyor. 
 • İdrar kaçırma ve eklem iltihabı gibi sorunların arttığı bu dönemde görme ve işitme kaybı da meydana gelebiliyor. Bu nedenle yaşlı köpekler özel bir beslenme programına ihtiyaç duyuyor.
 • Yaşlı köpekler için mama seçimi yaparken kalorisi düşük; ancak lif, yağ asitleri ve protein bakımından daha yüksek ürünlere yönelmelisiniz. 
 • Böbrek sağlığına yardımcı olan lifler, metabolizma ile ilgili sorunlara ve bağırsak hastalıklarına iyi geldiği için büyük önem taşıyor.
köpek ırkları

Köpeğinizin ırk boyutuna uygun mamalar seçin.

Köpeklerin büyüme, bağışıklık fonksiyonu ve sağlıklı kemik, deri ve tüy gelişimleri için dengeli besinler tüketmesi gerekiyor. Gelişimleri ırk boyutuna göre farklılık gösterdiği için mama seçerken cins faktörünü de dikkate almalısınız.

 • Küçük Cins Köpekler: Küçük köpek cinsleri diğerlerine kıyasla daha hassas bir beslenme biçimi geliştiriyor. Özellikle yavruyken metabolizma hızları yüksek olduğundan kalori ve su alımının da yüksek oranda olması gerekiyor. Bu durum yetişkinliğe adım attıklarında daha güçlü bir bağışıklık fonksiyonuna ve daha yüksek metabolik ihtiyaca dönüşüyor. Bu nedenle küçük ırklar için vitamin, mineral, meyve, tam tahıl ve sebze bakımından zengin gıdaları tercih etmelisiniz. Dengeli ve sağlıklı besin değerlerine sahip mamalar diyabet ve eklem iltihabı ile sonuçlanan kilo artışını önlemeye yardımcı oluyor.
 • Orta Cins Köpek: Orta ırk bir köpeğe sahipseniz, beslenme ihtiyaçlarını mamalar ile kolayca karşılayabilirsiniz. Küçük cinslerle karşılaştırıldığında daha yavaş bir metabolizmaya sahip olan orta büyüklükteki ırklar için üretilmiş çeşitli mamalar bulunuyor. Büyük cinslere kıyasla daha küçük bir mideye sahip oldukları için besleyicilik açısından yoğun mamaları seçerek fiziksel aktivitelerini en iyi şekilde destekleyebilirsiniz. 
 • Büyük Cins Köpek: Büyük ırklar vücutlarıyla orantılı bir biçimde daha fazla beslenme ihtiyacı duyuyor. Sağlıklı kalabilmeleri için yüksek miktarda kaliteli ve doğal köpek maması çeşitleriyle beslenmeleri gerekiyor. Aktif bir yaşam biçimi geliştiren büyük köpekleri protein, lif ve karbonhidrat bakımından yüksek besin değeri taşıyan mamalarla beslemelisiniz. Büyük köpek cinsleri şeker hastalığı, kalp sorunları ve şişkinliğe karşı hassas bir bağışıklık sistemi taşıyabiliyor. Bu nedenle beslerken ölçülü davranmayı ihmal etmemelisiniz.

Konserve mi, kuru mama mı?

Köpeğiniz için konserve ve kuru mama ikileminde kalıyorsanız, aşağıdaki noktaları göz önünde bulundurarak karar verebilirsiniz:

 • Köpeğiniz gün içinde yeterince su tüketmiyorsa, ihtiyacı olan hidrasyonu konserve mama tüketimiyle sağlayabilirsiniz. 
 • Konserveler kuru mamalarla kıyaslandığında eşit porsiyon boyutlarında daha az kalori içeriyor.
 • Sağlık koşulları söz konusu olduğunda, şekli bozulmuş dişlere ve benzer anormalliklere sahip olan köpekler konserve mamaları daha kolay tüketiyor. Bununla birlikte konserve yiyecekler ağız kokusu ve diş çürümesi gibi sorunlara da neden olabiliyor. 
 • Bozulma ve bakteri birikimi endişesi olmadan beslemek istiyorsanız, kuru mamaları tercih edebilirsiniz. 
 • Kanada Veterinerlik Dergisi’nde 2011 yılında yayınlanan bir araştırmaya göre kuru gıdalar kontamine dolgu maddeleriyle ilişkili koşulları ortadan kaldırmaya yardımcı olan daha yüksek besin değerleri içeriyor.

Konserve ve kuru mama seçiminde kesin olarak doğru ya da yanlış bir tercihten söz etmek mümkün değil. Köpeğinizin yaşam tarzı, diş ve tıbbi durumlarını da göz önünde bulundurarak beslenmek istediği türde gıdalar seçmelisiniz.

Ürün etiketinde yer alan içindekiler kısmını dikkatlice okuyun.

Köpek maması ambalajlarında yer alan içindekiler listesi genellikle ağırlıklarına göre listeleniyor. İçerdiği nem nedeniyle çok fazla su taşıyan hayvansal proteinler ilk sırada yer alabiliyor. Bu nedenle, ham protein miktarını referans alarak daha sağlıklı bir seçim yapabilirsiniz. 

Kaliteli bir köpek mamasında aşağıdaki içerikleri arayabilirsiniz: 

 • Taze balık ve etler
 • Antioksidanlar
 • Omega 3 ve 6 yağ asitleri
 • Meyve ve sebzeler
 • Kalsiyum, fosfor, sodyum, çinko ve demir gibi mineraller
 • A, D ve E gibi başlıca vitaminler

En İyi Köpek Maması Markaları

Köpek maması seçmenin püf noktalarını tüm detaylarıyla öğrendiniz. Şimdi sıra en iyi arkadaşınız için lezzetli ve doyurucu bir ziyafet hazırlamaya geliyor. Bunun için gönül rahatlığıyla tercih edebileceğiniz güvenilir ürünler arıyorsanız, başlıca köpek maması markaları şu şekilde:

proplan köpek maması
 1. ProPlan Köpek Maması

Dünyaca ünlü köpek maması markaları arasında yer alan ProPlan yavru, yetişkin ve yaşlı köpekler ürettiği besleyici ve sağlıklı gıdalarla biliniyor. Somon, kuzu, tavuk ve biftek gibi birbirinden farklı aromalar sunan ProPlan köpek maması koleksiyonunda her ırk boyutuna uygun mamalar bulmak mümkün. Küçük, orta ve büyük ırk için benzersiz kuru mamalar sunan marka, faaliyetlerini Nestle çatısı altında sürdürüyor.

ND Köpek Maması
 1. N&D Köpek Maması

İtalya’da kurulan ND köpek maması markası, mutlu evcil hayvanlar mottosuyla başladığı yolculuğunu dünyanın çeşitli ülkelerinde sürdürmeye devam ediyor. Köpeklerin doğasına uygun şekilde geliştirilmiş bir beslenme sistemi formüle eden marka; %70’i hayvansal içeriklerden %30’u sebze, meyve, vitamin ve minerallerden oluşan yüksek kaliteli mamalar üretiyor. ND köpek maması koleksiyonunda kuru ve konserve alternatiflerinin yanı sıra tahılsız ve düşük tahıllı seçenekler de bulunuyor.

reflex
 1. Reflex Köpek Maması

İzmir merkezli yerli bir marka olan Reflex, sadece köpek maması değil kedi maması da üretiyor. Kuru, yaş ve ödül mamalarının yanı sıra kemik ve burgu çubuk üretimi de yapan marka, ağız ve diş sağlığını korumaya yönelik geliştirdiği özel ürünleriyle biliniyor. İçerik bilgileri ve analiz değerlerini detaylı bir şekilde açıklayan Reflex köpek maması 15 kg paketleriyle evcil dostlarınızın ihtiyacı olan sağlıklı besinleri avantajlı fiyatlarla sunuyor. 

hill's
 1. Hill’s Köpek Maması

Hill’s evcil hayvan mamaları üretimindeki yüzyılı aşkın tecrübesini beslenmeyi veteriner hekimliğin temel taşı yapma misyonu için kullanıyor. Özellikle köpekler için ürettiği kuru, konserve ve ödül mamalarıyla sağlıklı bir yaşam için gerekli tüm besinleri sunuyor. Dışkı oranını azaltan, kas yapısını destekleyen, deri ve tüy sağlığını koruyan Hill’s köpek maması koleksiyonu her yaş grubu ve ırk boyutuna uygun alternatifler içeriyor.

acana
 1. Acana Köpek Maması

1979’dan beri ürettiği üstün kaliteli mamalarıyla sayısız ödül alan Acana, farklı yaş gruplarının haricinde tüm yaşam evreleri için de alternatifler sunuyor. Tavuk, kuzu, balık ve domuz aromalarıyla öne çıkan köpek mamalarını sebzelerle zenginleştiriyor. Bağışıklık sistemini güçlendiren, lifli içeriğiyle sindirimi destekleyen ve kıkırdak dokularını geliştiren özel formüllerini kuru mama paketlerine gizliyor. Acana köpek maması çeşitleri 340 gramlık küçük paketlerden 17 kilogramlık büyük paketlere kadar her ihtiyaca uygun seçenekler bulunuyor.

Evcil dostlarınızı beslemek için dikkat edilmesi gereken püf noktaların tümünü öğrendiniz; ancak yine de veteriner hekiminden başka kimsenin bilemeyeceği özel durumlar olabilir. Bu nedenle, özellikle yavru köpekler için mama seçiminde seçenekleri daraltmak için alerji, enfeksiyon ve böbrek testlerini yaptırmanızda fayda var. Bu aşamayı da atladıktan sonra minik dostunuzun ihtiyacı olan köpek maması n11.com sayfalarında uygun fiyat seçenekleriyle sizi bekliyor.

Köpekleri Anlama Rehberi: Köpek Hareketleri ve Davranışları” yazımız da hoşunuza gidebilir, iyi okumalar!

Önceki YazıSonraki Yazı