Hangi Sebze Hangi Ayda Ekilir?

hangi sebze ne zaman ekilir

Tüketime odaklanan hobiler cazibesini kaybettiğinde her şeyin başladığı yer olan doğaya dönüşler hız kazanıyor. Bahçe dekorasyonu ve çiçek yetiştiriciliği son dönemlerin en popüler hobileri arasında yer alıyor. Buna bir de sağlıklı beslenme arzusu eklenince evlerin bahçeleri küçük birer bostana dönüşüyor. Eğer siz de bahçe ve çiçek hobileriyle üretime yönelik yeni bir anlam arayışındaysanız, sebze tohumu ekim ve dikim zamanlarına dair tüm bilgileri bu rehberde bulabilirsiniz. 

Mevsimlerine Göre Sebze Çeşitleri 

Her şey mevsiminde güzel diye boşa dememişler. Sebzeleri en doğal ve sağlıklı halleriyle tüketmek için hangi mevsime ait olduklarını bilmek isteyebilirsiniz. Bazı sebze tohumları baharda ekilip mahsullerini yazın verirken bazıları da dört mevsim boyunca sofralarda kendine yer bulabiliyor. Şimdi gelin, ekim aşamasına geçmeden önce yaz ve kış sebzeleri hangileridir bir göz atalım.

kış sebzeleri

Kış Sebzeleri Nelerdir?

Havalar soğumaya başladıkça mevsimsel hastalıklar da yavaş yavaş ortaya çıkmaya başlıyor. Haliyle vücudun savunma mekanizmasını destekleyen bol vitaminli kış sebzeleri tüketmek gerekiyor. 

Sağlığa en faydalı kış sebzeleri: 

 • Pırasa
 • Tatlı patates
 • Brokoli
 • Havuç
 • Kereviz
 • Ispanak
 • Lahana
 • Pazı
 • Karnabahar
yaz sebzeleri

Yaz Sebzeleri Nelerdir?

Yaz mevsiminin neşeli atmosferi toprağın nemli kokusuyla bile kendini hissettiriyor. E tabii toprağın kerametleri bununla sınırlı değil; baharda filizlenen tohumları sofraları süsleyen yaz sebzeleri haline dönüştürüyor.

Lezzetliyle parmak ısırtan yaz sebzeleri:

 • Patlıcan
 • Taze fasulye
 • Biber
 • Kabak
 • Salatalık
 • Bamya
 • Bezelye
 • Barbunya
 • Börülce

Sebze Çeşitleri ve Ekim Zamanları Nelerdir?

Sebzeleri mevsimine göre tüketerek sağlıklı beslenme için ilk adımı attıysanız, bu fikri biraz daha geliştirmek deneyebilirsiniz. Toprağın bahşettiklerini en doğal haliyle tüketmek için küçük bir sebze bostanı oluşturma fikri kulağa hiç de fena gelmiyor. Üstelik yapmanız gerekenler oldukça basit: bahçe makineleri ile peyzaj çalışmalarını tamamlamak ve en sevdiğiniz sebzelerin tohumlarını ekmek. 

Domates

Domates Ne Zaman Ekilir?

Domates taze olarak yemeklerde tüketildiği gibi salça, ketçap ve reçel yapımında da kullanılabilen çok yönlü sebzelerin başında geliyor. Turfanda sebze olarak yılın her döneminde tüketilebilen bu C vitamini kaynağı, en lezzetli mahsullerini yaz aylarında veriyor. Domatesin yetişme koşulları sıcak ve bol ışıklı bir iklimle karakterize olduğu için açık topraklarda mart ve nisan aylarında ekiliyor. Domates toprak kalitesi açısından pek seçici olmasa da yetiştirilme sırasında bol suya ihtiyaç duyuyor.

patates

Patates Ne Zaman Ekilir?

Kemik yapısını destekleyen zengin vitamin ve mineral içeriğiyle bilinen patates sebzesi serin havalarda yetiştiriliyor. Verimli bir hasat dönemi geçirmek için ilkbaharın erken dönemlerinde hava sıcaklığı yaklaşık 8-10 derece civarındayken ekilmesi gerekiyor. Patatesler arka arkaya ekildiğinde hem düşük bir verim hem de hastalıklı mahsuller veriyor. Bu nedenle bahçe ve tarlada yetiştirmeyi düşünüyorsanız, hasattan sonra toprağın azot ve humus dengesine yeniden kavuşması için hububat ekimi gerçekleştirmelisiniz.

bezelye ne zaman ekilir

Bezelye Ne Zaman Ekilir?

Lif ve protein bakımından yüksek besin değeriyle sporcu beslenme programlarının vazgeçilmezi olan bezelye genellikle ilkbahar aylarında ekiliyor. Ayrıca kasım ve mayıs ayları arasındaki dönemde hava sıcaklığının 7-8 derece olduğu zamanlarda da ekim işlemi yapılabiliyor. Bezelye yetiştiriciliğinde tohum ekimi yaparken toprak derinliğine dikkat etmekte fayda var. Verimli bir gelişim göstermesi için tohumları kumlu toprakların yaklaşık 5 cm derinine ekmek gerekiyor.

biber ne zaman ekilir

Biber Ne Zaman Ekilir?

Dolmalık, çarliston, sivri ve acı biber gibi farklı çeşitlere sahip olan biber ailesi en iyi gelişimi sıcak mevsimlerde gösteriyor. Lezzetli biber mahsulleri elde etmek için yetişme döneminde hava sıcaklığının 18 ila 26 derece arasında olması gerekiyor. Biber tohumu ne zaman ekilir diye merak ediyorsanız, genel olarak nisan ve mayıs ayları tercih ediliyor. Ayrıca biber fidesi yetiştirmek oldukça zahmetli olduğundan genellikle tohum ekimi yerine hazır fidan dikimi yapıldığını belirtmekte fayda var.

pırasa ne zaman ekilir

Pırasa Ne Zaman Ekilir?

Tohum ve sebze fidesi yoluyla yetiştirilebilen pırasanın yazlık ve kışlık olmak üzere iki farklı türü bulunuyor. Bu nedenle ilkbahar ve sonbahar dönemlerini kapsayan geniş bir dönemde ekilebiliyor. Yetiştirilme aşamasında çok sıcak ve soğuk havalara karşı düşük tolerans gösteren pırasaların tohum ekimi genellikle mart ve nisan aylarında yapılıyor. Pırasa ekildikten yaklaşık iki hafta sonra çimlenmeye başlıyor.

mısır ne zaman ekilir

Mısır Ne Zaman Ekilir?

Çoğunlukla Akdeniz bölgesinde yetiştirilen mısır, üretim miktarı bakımından dünya genelinde üçüncü sırada yer alıyor. Türkiye’nin iklim şartlarında mısır ekimi için genellikle nisan ortası ve mayıs başı arasındaki dönem tercih ediliyor. Ayrıca en iyi gelişimi mineral bakımından zengin, drenajı yüksek ve sıcak topraklarda geçirdiğini belirtmek gerekiyor. Bu nedenle Türkiye’deki mısır üretiminin büyük bölümü Çukurova coğrafyasında yapılıyor.

fasulye

Fasulye Ne Zaman Ekilir?

Akdeniz ve Ege tarımının vazgeçilmezi olan fasulye sebzesi besleyici özellikleri ve sağlık faydalarıyla bilinen taze gıdaların başında geliyor. Düşük sıcaklıklara karşı savunmasız olan fasulye optimum gelişimi 18 ila 25 derece aralığında gösteriyor. Çimlenmenin 10 derece üzerinde gerçekleştiği hesaba katıldığında iklim koşullarına bağlı olarak en uygun ekim döneminin nisan ayının başları olduğunu söylemek mümkün.

ıspanak ne zaman ekilir

Ispanak Ne Zaman Ekilir?

Kış mevsiminin yıldızı olan ıspanak yüksek oranda demir, magnezyum ve potasyum içerdiği için en sağlıklı sebzeler arasında yer alıyor. Gübreli toprakları ve serin hava şartlarını seven bu mucizevi sebze yılın her iki bahar döneminde de yetiştirilebiliyor. Tohumlar sonbahar için eylül ve ekim aylarında, ilkbaharda için ise mart ve nisan aylarında ekiliyor. 

bamya ne zaman ekilir

Bamya Ne Zaman Ekilir?

Vitamin değeri açısından zengin bir içeriğe sahip olan bamya yetiştirilmesi en zahmetsiz sebzelerin başında geliyor. En verimsiz topraklarda dahi mahsul verebilen bu sebze, toprak sıcaklığının 15 derece altında olduğu dönemler dışında ekiliyor. Genel olarak nisan sonu ve mayıs başında ekilse de bu dönem bölgelere göre değişebiliyor. Büyümesi için uygun koşullar sağlandığında verimli bir hasat dönemi sunan bamya toprağın yaklaşık 2-3 cm derinine ekiliyor. 

patlıcan ne zaman ekilir

Patlıcan Ne Zaman Ekilir?

Taze yemeklerden turşu yapımına, salatadan reçele kadar mutfaktaki kullanım alanı oldukça geniş olan patlıcan sebzesi sıcak iklim koşullarında yetişiyor. Çok yıllık bir bitki olan patlıcanın topraktaki çimlenme süresi yüksek olduğundan yetiştirme işlemi genellikle fide dikimi yoluyla yapılıyor. Mart ve nisan aylarında dikilen patlıcan fideleri geçirgen, derin ve zengin toprakları seviyor. Ayrıca dikim öncesinde toprağın 25 cm derinliğe kadar sürülmesi gerekiyor. 

brokoli ne zaman ekilir

Brokoli Ne Zaman Ekilir?

Zengin kalsiyum içeriğiyle kemik gelişimini destekleyen brokoli besin değeri en yüksek sebzeler arasında yer alıyor. Serin iklim sebzesi olarak bilinse de brokolinin ekim zamanı hasat mevsimine göre değişebiliyor. Aşırı sıcak ve soğuk havalara toleransı düşük olan bu sebze sonbahar hasadı için haziran ve temmuz aylarında ekiliyor. İlk mahsullerin yaz mevsiminde alınması hedefleniyorsa tohumların mayıs ayında ekilmesi gerekiyor. 

Özetle, siz toprağa ne verirseniz o sizi katbekat fazlasıyla ödüllendiriyor. Bunun için sebze tohumu için zamanında ekim yapmak ve uygun bahçe aletleri ile sürekli bakım yapmak yeterli. Şimdi, mevsim koşullarına uygun olarak favori sebzenizi ekmeye başlayarak ilk mahsulleri tüketeceğiniz günü heyecanla beklemeye başlayabilirsiniz.  

Bitkilerle ilgili daha çok bilgi almak ister misiniz? Belki, “Aloe Vera Bitkisi Bakımı & Aloe Vera Faydaları” yazımız da ilginizi çekebilir!

Önceki YazıSonraki Yazı