Kış Lastiği Uygulaması ile İlgili Merak Ettikleriniz

Kış Lastiği Uygulaması

Kış lastiği uygulaması ile arabalardaki yaz lastikleri kış lastikleriyle değiştirilir. Hem kendi hayatınızı hem de başkalarının hayatını riske atmamanız için kış lastiği takmanız gereklidir. Trafik kazalarının önüne geçilmesi amacıyla her yıl 1 Aralık tarihi itibariyle kış lastiği takma zorunluluğu bulunmaktadır. Şehirler arası yolculuk yapan her sürücü, aracında kış lastiği kullanmalıdır. 1 Aralık’ta başlayan kış lastiği uygulaması 1 Nisan’da sona ermektedir. Bu dört aylık süreçte şehir içinde lastik takma zorunluluğu olup olmadığı valilikler tarafından belirlenmekte ve duyurulmaktadır. Valilikler, ortalama yerel sıcaklıkları dikkate alarak tarih aralığını 1 ay önceye ya da 1 ay sonraya çekebilir.

En Çok Merak Edilen Kış Lastiği Uygulaması Soruları

Kış Lastiği Uygulaması Hakkında

Kış lastiği uygulaması ile ilgili merak edilen pek çok soru bulunmaktadır. Kış lastiğinin ne zaman takılacağı, kış lastiği takmamanın cezası olup olmadığı, kış lastiğinin yazın kullanılıp kullanılmayacağı bu sorulardan bazıları. Tüm bunların ve daha fazlasının yanıtı yazımızın devamında sizleri bekliyor.

Kış Lastiği Ne Zaman Takılır?

Şehirler arası yük ve yolcu taşıyan ticari araçlar için kış lastiği takma zorunluluğu bu yıl 1 Aralık 2018 tarihi itibariyla başlayacak. Şehir valilerinin gerekli gördüğü durumlarda duyuru ile bu süre bir ay öncesine de alınabilmektedir.

Kış Lastiği Uygulaması Neden Yapılır?

Kış lastiği uygulaması, olası trafik kazalarının önüne geçmek için yapılır. Kış lastikleri 7 derecenin altındaki sıcaklıklarda, ıslak, çamurlu ve karlı zeminlerde yaz lastiklerine oranla daha iyi tutuş ve yüksek güvenlik sağlar. Kış aylarında sıcaklığın düşmesi ve kar, yağmur gibi doğa olaylarının gerçekleşmesi ile zeminlerde kayganlık oranı artar. Kış lastikleri bu kaygan ve zorlu zeminde sürücülere güvenli sürüş imkanı sunar.

Kış Lastiği Fiyatları Ne Civardadır?

Kış Lastiği Uygulaması Kış Lastiği Fiyatları

Kış lastiği fiyatları ürünün markasına göre farklılık göstermektedir. En çok tercih edilen kış lastiği markalarından bazıları; Lassa, Goodyear, Bridgestone, Michelin, Petlas gibi markalardır. Kış lastiği seçimi yaparken fiyatından önce güvenilirliğini, aracın ihtiyacına uygun olup olmadığını, lastik performansını göz önünde bulundurmanız gerekir. Kış lastiği fiyatları ile ilgili daha detaylı bilgi sahibi olmak için Oto Lastik kategorimizi ziyaret edebilirsiniz.

Kış Lastiği Cezası Var mıdır?

Kış lastiği uygulaması Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığınca, Karayolları Trafik Kanunu gereği zorunlu tutulmaktadır. Kış lastiği uygulaması ile ilgili gerekli denetimler bu yıl da gerçekleşecek. Kış lastiği cezası 2018 yılı için 625 TL idari para cezası olarak belirlenmiştir.

 Kış Lastiği Yazın Kullanılır mı?

Kış lastiği kış aylarında yaz lastiği ise yaz aylarında verimli ve güvenli performans sunar. Bu yüzden kış lastiği olarak üretilmiş bir lastiğin yazın kullanılması önerilmez. Yaz aylarında en yüksek güvenliği yaz lastikleri sağlar. Ayrıca yaz aylarında kış lastiği kullanmak lastiklerin aşınmasına ve çabuk yıpranmasına neden olur. Güç ve yakıt tüketimi artar. Üstelik aracın performansının önüne geçilerek fren mesafesi uzar ve gürültü seviyesi artar. Tüm bu sebeplerden ötürü 1 Nisan tarihi itibariyle yaz lastiklerinize tekrar dönmeniz gerekir.

Kış Lastiği Yazın Kullanılır mı

Kış Lastiği Zorunlu İller Listesi

Emniyet Genel Müdürlüğü’nün yayımladığı genelgeye göre kış lastiği zorunlu iller listesi şu şekilde: Afyonkarahisar, Ağrı, Amasya, Ankara, Artvin, Bilecik, Bitlis, Bolu, Burdur, Bursa, Çankırı, Çorum, Denizli, Edirne, Elazığ, Erzincan, Erzurum, Eskişehir, Gümüşhane, Hakkari, İstanbul, Isparta, Kars, Kastamonu, Kayseri, Kırklareli, Kırşehir, Kocaeli, Konya, Kütahya, Manisa, Muş, Nevşehir, Niğde, Tokat, Yozgat, Sakarya, Samsun, Sivas, Tekirdağ, Tunceli, Uşak, Van, Aksaray, Ardahan, Batman, Bayburt, Düzce, Iğdır, Karabük, Karaman, Kırıkkale, Şırnak, Zonguldak.

Kış lastiğinin zorunlu olduğu illerde kış lastiği kullanmak hem kendinizin, hem sevdiklerinizin hem de başkalarının hayatını tehlikeye sokmamak adına son derece önemlidir. Eğer bu kış için hazırlığınızı henüz yapmadıysanız tüm Kış Lastiği modellerimizi inceleyebilirsiniz.

Kış lastiği alırken dikkat etmeniz gerekenler bu yazımızda!

Önceki YazıSonraki Yazı