Motosiklet Güvenlik Aksesuarları

Motosiklet Aksesuarları

Motosiklet kullanmak her yönüyle keyifli bir deneyim. Motosikletçilerin hissettikleri tutkuyu anlamamak zor çünkü bir tür özgürlük deneyimi onların yaşadığı. Hem arabanın kapalı kutu halinden sıyrılarak kazanılan özgürlük, hem de yollardaki özgürlük bizim bahsettiğimiz. Ancak her güzel deneyimin zor tarafları vardır. Motosiklet sürücülerinin otomobil sürücülerinden farklı olarak,  güvenlik ihtiyaçları için birtakım motosiklet aksesuarları edinmesi gerektiriyor. Çünkü motosikletçiler çevreden gelen dış etkenlere doğrudan açıklar. Söz konusu  bu aksesuarları kısaca motosiklet güvenlik aksesuarları olarak tanımlayabiliriz. Motosiklet aksesuarları kesinlikle her motosikletçi tarafından önemle edinilmesi gereken güvenlik malzemeleridir. Özellikle motor kıyafetleri konusunda güvenliğe çok önem verilmelidir. Gelin bu aksesuarlara hep birlikte göz atalım:

Dizlik

Motosiklet Aksesuarları Dizlik

Motosiklet sürüşü her zaman çok güvenli olmaz. Sizden ya da dış etmenlerden kaynaklanan kaza ve darbelere karşı dayanıklı olmanız, hayatınızı riske atmamanız gerekir. Böyle bir durumda, darbeden en çok etkilenecek yerlerden biri olan dizleriniz için motosiklet dizliği koruma sağlayacaktır.

Kask

En önemli motosiklet aksesuarları arasında önemli bir yere sahip olan kask, kısa ya da uzun, motosikletiniz ile çıktığınız tüm yollarda kesinlikle takmayı ihmal etmemeniz gereken şeydir. Motosiklet kaskı özellikleri bakımından tam ihtiyacınıza göre tasarlanmıştır, bu nedenle başka sporlar için üretilen kasklardan değil, bir motosiklet kaskı almalısınız.

Dirseklik

Darbelere ve sürtünmelere karşı dirseklerinizi koruyacak olan ve motosiklet aksesuarları arasında olmazsa olmazlar arasında yer alan  motosiklet dirseklikleri mutlaka sahip olmanız gereken güvenlik aksesuarlarından biridir. Ayrıca, motosiklet dizlik ve dirseklik modelleri piyasada set olarak da satılmaktadır.

Bellik

Motosiklet Aksesuarları Bellik

Motosiklet belliği, bel ve böbreklerinizi darbelere ve çarpan soğuk rüzgâra karşı korumaya alacak olan motosiklet güvenlik aksesuarıdır. Bir kaza ya da darbe anında omurganızı koruma görevi de üstlenir. Aynı zamanda motosiklet üzerindeki dik duruşunuza da destekleyecek olan motosiklet belliğini de mutlaka edinmelisiniz.

Sırtlık

Omuzlardan lastikli askılar ile sırtınıza geçirdiğiniz motosiklet sırtlığı, motosiklet belliğinde olduğu gibi bel ve böbreklerinizi de sarar. Çoğu hafif modellerdir ve sırtınızı mükemmel biçimde korumak amacıyla özel ve ergonomik bir tasarıma sahiptirler. Mutlaka edinmeniz gereken motosiklet güvenlik aksesuarları arasında motosiklet sırtlığını da sayabiliriz.

Boyunluk

Motosiklet Aksesuarları Boyunluk

Kask kadar gerekli olan motosiklet boyunluğu, koruma açısından elinizin tersiyle itmemeniz gereken bir güvenlik aksesuarıdır. Kafanızı çarptığınız bir darbenin sonucunda kask kafanızı korurken sarsıcı etkiyi boynunuza iletir. Darbe alan ya da darbeden etkilenen vücut bölümü boyun olunca iş daha ciddileşmektedir. Bu nedenle, hayatınızı düşünmeniz ve boynunuzu da korumanız önemlidir.

Omuz Koruma

Herhangi bir kaza anında ya da sert bir darbe aldığınızda (yere düşme, devrilme gibi) dirsekler ve omuzlara ekstra yük binecektir. Bu sebepten, motosiklet kullanırken omuzlarınızı korumanız gereklidir. Bunun için özel olarak üretilmiş olan motosiklet omuz koruma ürünlerinden satın alabilirsiniz. Bu ürünler güvenliğinizi garantilediği kadar sürüş konforunuz da düşünülerek tasarlanmıştır.

El Koruma Rüzgârlık

Motosiklet Aksesuarları El Koruma

Motosiklet kullanırken güvenlik açısından dikkat etmeniz gereken bir başka nokta ise kontrolü sağladığınız ellerinizdir. Rüzgâr ve su geçirmeyen modelleri ile motosiklet el koruma rüzgârlık modelleri daha güvenli bir sürüş için olmazsa olmaz. Bu aksesuarlar, özellikle kötü hava koşullarında mutlaka takmanız gereken motosiklet güvenlik aksesuarlarıdır.

Motosiklet Aksesuarları Bonusu: Korumalı Şort

Kuyruk sokumu ve kalça kemiğinizi koruma altına almak için geliştirilmiş olan korumalı şort modelleri de motosiklet kullanırken giymeniz gereken güvenlik amaçlı motosiklet kıyafetlerinden biridir. Darbe emici özelliği ve vücut esnekliğine uygun yapısı sayesinde çok tercih edilen motosiklet kıyafetlerinden biri olan korumalı şortlar da sürüş güvenliğiniz için edinilmesi gerekenler arasında.

Motor kaskı ve maskesi seçerken nelere dikkat etmek gerektiğini biliyor musunuz? Buradan buyurun.

Önceki YazıSonraki Yazı