Volkswagen Arteon İncelemesi

Arteon VW
7.1 / 10
Artılar 5 kapılı coupe tasarım, geniş iç hacim, farklı motor seçeneği, yüksek standart donanım Eksiler Daha pürüzsüz bir sürüş beklentisi oluşturması, segmentteki rakiplerine göre yetersiz kalması, standartların üzerinde emisyona sahip olması Özet Volkswagen, Arteon ile marka açısından yepyeni bir segmente açılması ile cesur bir duruş sergiliyor. Öte yandan segmentin demirbaş rakipleri BMW ve Audi ile yarışabilecek kadar iddialı olup olmadığını zaman gösterecek. Otomotiv dünyası şimdilik aracın teknik donanımının lüks görünümünü yeterince karşılamadığı kanısında.

İpeksi görünümü, ferah iç hacmi ve sağlam donanımı ile Volkswagen’in yeni bebeği çok yakında yollarda: Karşınızda enine boyuna, A’dan Z’ye incelemesiyle VW Arteon.

Şunu söyleyerek söze başlamak lazım: Volkswagen’e göre Arteon kesinlikle bir Passat CC alternatifi değil. Her ne kadar CC artış satışta olmasa da VW’ye göre Arteon kesinlikle onun yerine açılan boşluğu doldurmak için tasarlanmadı. Onun yerine marka Arteon’u “Volkswagen’i yepyeni yüksekliklere taşıyacak bir rakip” olarak tanımlıyor. Yine markanın tanımına göre Arteon, avangart bir performans otomobili. E bu kadar tanımlamışken kelime anlamına da bir bakalım. “Arteon ne demek?” diye merak ediyorsanız markanın yine çok anlamlı bir tanımı mevcut. “Art” öbeği arabanın ahenkli çizgilerini ve duygusallığını ifade ederken “eon” eklentisi arabayı otomobil devinin Phideon serisine bağlamak amacıyla kullanılmış. Kulağa çok havalı geliyor, değil mi?

Arteon Özellikleri

Her ne kadar markanın Arteon için oldukça mütevazı satış hedefleri olsa da aracın piyasaya tanıtımı Volkswagen’i bambaşka bir segmente taşımıyor değil. Pek çok otomotiv uzmanı aracın BMW 4 Serisi Gran Coupe ya da Audi A5 Sportback ile yarışabileceği kanısında.

Volkswagen Arteon Türkiye

 

Arteon’un görünüşüne gelecek olursak oldukça iddialı bir kasası olduğu kesin. Mevcut Passat’ın kutu görünümünden belirgin olarak farklı bir kasaya sahip olan Arteon’un alçak çatı hattı ve geniş eni BMW tasarımcılarını endişelendireceğe benziyor. Aracın uzunluğu 4,8 metre, genişliği ise 1,8 metreye ulaşıyor; yani 2017 Passat’tan 95 mm daha uzun ve 39 mm daha geniş. Bir Volkswagen’in alabileceği en cesur şekli alan Arteon’un LED sürüş farları ön ızgara ile tertemiz bir şekilde birleşiyor ve bir bakanın bir daha dönüp bakası geliyor.

Şık görünümünün arkasında araç oldukça kullanışlı bir iç hacim deneyimi sunuyor. Passat’a göre daha uzunca olan aks mesafesi doğal olarak kabin hacmini genişletiyor. Aracın bagaj hacmi de aynı şekilde oldukça ferah ve geniş. Arka camın tamamen açılması özelliği sayesinde kullanıcı bagaja kolaylıkla erişim sağlayabiliyor. Tabii ki kabinin tamamı VW’nin alışılagelmiş yüksek standartları, kalite kokan malzemeleri ve kusursuz kullanıcı deneyimi ile kaplı.

Volkswagen Arteon

Arteon Sürüş İzlenimleri

Öncelikle şunu belirtmiş olalım: Halihazırda satışta olan Arteon 2017 yılın son birkaç ayı içerisinde hem dizel, hem benzinli seçenekleri ile de piyasaya sürülecek. An itibariyle 2.0 litre hacme sahip olan aracın çok yakında 240 beygirlik turbo dizel ve çift turbo desteğinde, 4 silindirli 280 beygirlik TSI olmak üzere iki farklı versiyonunun daha gelmesi bekleniyor. Şu an için tüm Arteon modelleri VW’in emektar 7-ileri DSG şanzımanı ile çalışıyor; manuel vitesin de çok yakında piyasaya sürüleceği söylentiler arasında. Test sürüşleri sonrasında Arteon, dinamikleri göz önünde bulundurulduğunda “keskin”den çok “güvenli” olarak tanımlanıyor. 4Motion dört tekerlekten çekiş sistemi de yine Arteon’un üst klasmanların kapısını çalma niyetinde olduğunun bir kanıtı daha.

Volkswagen Arteon Fiyat

VW mühendisleri, Arteon’un 20″ çaplı jantlara uygun olarak tasarlandığını belirtiyor. Test sürüşleri sistemin genel olarak pürüzsüz çalıştığını gösteriyor; uzmanlar ise Comfort modunu tavsiye ediyor; zira bundan daha sert ayarlar bozuk zeminlerde istenmeyen titreşimlere sebebiyet verebiliyor. Turbo benzinli motor performansının gayet etkileyici olduğunu söylemekte fayda var: -100 km/s hızlanması yalnızca 5.6 saniye sürüyor. 2.0 TDI’ın gücü daha düşük, ancak düşük devirdeki yüksek tork Arteon’a yakışır halde. 7-ileri DSG sayesinde vites geçiş hızları ve karar mekanizması ise şaşırtıcı derecede çevik ve seri. Çekiş sisteminin 4Motion özelliği ile çalıştığından bahsetmiştik. Bu özellik sayesinde çekiş sisteminin kusursuz olduğunu söyleyebiliriz. Tutunma oldukça yüksek ve kuvvetli.

Arteon Motor

Arteon Fiyatı

Arteon Türkiye fiyatı halihazırda belli: Resmi satış rakamlarına göre standart paketlerin anahtar teslim fiyatı 295.000 TL’den başlıyor. Arteon’un direkt premium kullanıcıları hedeflediği ve lüks özellikleri ile her zamankinden farklı bir segmenti hedeflediği kesin; öte yandan bu segmentin bu fiyata BMW ve Audi yerine Arteon’u tercih edip etmeyeceğini de zaman gösterecek gibi duruyor.

Volkswagen Arteon 2017

Otomotiv meraklılarının ilgisini yakından çekecek sürücüsüz araba karşılaştırmamız ile devam ediyoruz.

Önceki YazıSonraki Yazı