Kendin Yap Fikirleri

Kendin Yap Fikirleri

Yaşam alanlarınıza dokunuşunuzu katmaya ne dersiniz? Son zamanların çığ gibi büyüyen “Do it yourself” yani “Kendin yap” akımı kendi elleriyle bir şeyler üretmek isteyenler tarafından hayli rağbet görüyor. Ortaya yeni bir şeyler çıkarmak ya da eski eşyaları değerlendirmek istiyorsanız haydi kolları sıvayın! Sizler için derlediğimiz kendin yap fikirleri ile hem yaşam alanlarınızı zenginleştirebilir hem de el becerilerinizi geliştirebilirsiniz. Üstelik dilerseniz kendin yap fikirleri arasından birini çocuğunuzla yaparak onunla unutulmaz bir aktivite geçirebilirsiniz. Sizler için derlediğimiz kolay kendin yap fikirleri işte şu şekilde:

Kendin Yap Fikirleri Ayraç Yapımı

1. Ayraç Yapımı

Kitaplar, dergiler, dosyalar, defterler ya da arşivinizde kaldığımız yeri kolayca bulabilmek için ayraçlardan yardım alırız. Peki evde kendi ayracınızı kendiniz yapabileceğinizi biliyor muydunuz? Ayraç yapımı sandığınızdan da kolay! Karton, kumaş, keçe, köpük, dantel gibi malzemelerden dilediğiniz bir kombinasyonu oluşturarak el yapımı ayraçlara sahip olabilirsiniz. Bunları kendiniz kullanabileceğiniz gibi kitap okumayı seven yakınlarınıza da hediye edebilirsiniz.

Ayraç yapımı ile ilgili detaylar yazımızda!

Kendin Yap Fikirleri Bileklik Yapımı

2. Bileklik Yapımı

Havaların ısınmasıyla birlikte, bileklerde rengarenk bileklikler kendini göstermeye başladı bile. Eğer siz de kendi bilekliğinizi kendiniz hazırlamak ya da sevdiklerinize el yapımı bilekliklerinizden hediye etmek isterseniz bileklik yapımı yazımıza göz atabilirsiniz. İster kum boncuktan ister büyük boncuklardan isterseniz de deriden birbirinden şık bileklikler hazırlayabilirsiniz. Dilerseniz ipin boyunu uzun tutarak halhal da elde edebilirsiniz. Rengarenk bileklik ve halhallara kim hayır diyebilir ki?

Bileklik yapımı örnekleri burada!

Kendin Yap Fikirleri Kavanoz Süsleme

3. Kavanoz Süsleme

Eski kavanozları değerlendirmek ve şık birer dekoratif objeye çevirebilmek kendin yap fikirleri ile mümkün. Eski kavanozlarınızdan teraryum, mumluk, yılbaşı süsü, vazo gibi pek çok dekoratif ürün elde edebilirsiniz. Üstelik bunun için ihtiyacınız olan tek şey boş bir kavanoz. Eviniz, balkonunuz ya da bahçeniz için kavanozdan yapabileceğiniz dekoratif ürünleri incelemek isterseniz yazımızı ziyaret etmeyi unutmayın. Eğer bir kavanoza ihtiyacınız varsa tıklayın!

Karton kutududan neler yapılır?

Kendin Yap Fikirleri Karton Kutu

4. Karton Kutudan Kendin Yap Fikirleri

Her evde boşa çıkan bir karton kutu muhakkak bulunur. Bazen bir kargo kolisi, bazen bir çay paketi… Eğer siz de boşa çıkan bu kartonları değerlendirmek istiyorsanız kartondan kendin yap fikirleri yazımıza göz atabilirsiniz. Piknik sepetinden dolap içi düzenleyicilere, kalemlikten dergiliğe birbirinden şık karton kutu eşyalarla evlerinize şık dekorasyon ürünleri kazandırabilirsiniz. Ayrıca bu ürünlerin yanı sıra kendi hayal gücünüzü ve yaratıcılığınızı kullanarak da karton kutudan daha pek çok dönüşüm gerçekleştirebilirsiniz.

Karton kutududan neler yapılır?

Kendin Yap Fikirleri Halat İp

5. Halat İp ile Fikirler

Son dönemlerde hasır ve halatların dekorasyondaki yeri hayli büyük. Ev içinde ya da balkon, bahçe gibi alanlarda hasır iple birbirinden şık dekoratif objelere imza atabileceğinizi biliyor muydunuz? Jüt ip olarak da bilinen halat ip ile paspas, saklama kutusu dekorasyonu, ahşap tablo süsleme, mumluk, havluluk, ayna çerçevesi gibi pek çok dokunuşa imza atabilirsiniz. Halat ipten hazırladığınız dekoratif objelerle evinize otantik ve rustik bir hava kazandırabilirsiniz. Halat ipin düşük maliyetli oluşu da kendin yap fikirlerinden sıkça yer bulmasını sağlıyor. Dilerseniz siz de hemen halat ip siparişi verebilirsiniz.

Halat ipten neler yapılır?

Kendin Yap Fikirleri Sabun Yapımı

6. Sabun Yapımı

Gündelik yaşamımızda en sık kullandığımız hijyen ürünlerinden biri hiç kuşkusuz sabunlar… Peki her gün kullandığımız sabunları kimyasallardan arınmış doğal bir şekilde elde etmeye ne dersiniz? Bunun içinde evde kendi sabununuzu kendiniz yapabilirsiniz. Sabun yapımı için ihtiyacınız olan malzemeler hiç de öyle bulamayacağınız malzemeler değil üstelik. Hem daha az maliyetli, hem doğal hem de sağlıklı bir sabun elde etmek isterseniz evde sabun yapımı yazımıza göz atabilirsini.

Doğal sabun yapımı için tıklayın!

Kendin Yap Fikirleri Teraryum Yapımı

7. Teraryum Yapımı

Ev ve ofis dekorasyonunda son zamanlarda en sık rastladığımız dekoratif ürünlerden biri de canlı bitkiler ve teraryumlar. Eğer canlı bir bitki yetiştirmek istiyor ancak bu konuda çok da iyi performans gösteremiyorsanız teraryumlar tam size göre! Az bir sulama ile uzun ömürlü bitki yetiştirilmesine imkan tanıyan teraryumlarda kaktüs, sukulent gibi çok su istemeyen bitkiler yetiştirilmektedir. Evde kendi teraryumunuzu kendiniz yapmak ve bitkilere kendiniz karar vermek isterseniz teraryum yapımı yazımıza göz atabilirsiniz.

Teraryum yapımı tüyoları için tıklayın!

Eski eşyaları değerlendirme yazımızı da okumadan geçmeyin!

Önceki YazıSonraki Yazı